PŚ w Lahti: Stoch znokautował rywali! Niewiarygodna przewaga

Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti i umocnił się na pozycji lidera cyklu. Polak miał prawie 30 punktów przewagi nad drugim Markusem Eisenbichlerem. Nasz najlepszy skoczek wyprzedził Niemca o dokładnie 28,2 pkt. Czwarte miejsce zajął Dawid Kubacki. Na najniższym stopniu podium uplasował się Austriak Stefan Kraft.

Dla Stocha to 27. indywidualne zwycięstwo w zawodach PŚ, a piąte w obecnym sezonie. Cztery poprzednie odniósł w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni na przełomie grudnia i stycznia.

W finałowej serii w Lahti wystąpił komplet sześciu Polaków. Maciej Kot zajął ostatecznie czternaste miejsce, Piotr Żyła szesnaste, Stefan Hula siedemnaste, a Jakub Wolny uplasował się na 26. pozycji. Stoch prowadził wyraźnie już po pierwszej serii, w której skoczył 132 m. Drugi na półmetku Japończyk Ryoyu Kobayashi tracił do niego wówczas 13,5 pkt. W finałowej serii polski zawodnik uzyskał jeszcze lepszy wynik - 134 m.

Ostatecznie wyprzedził drugiego Eisenbichlera (124,5 i 129,5 m) aż o 28,2 pkt. Trzeci, ze stratą zaledwie 0,1 pkt do Niemca, był Austriak Kraft (124 i 128,5 m). Ryoyu Kobayashi spadł na szóste miejsce, tuż za nim uplasował się jego brat Junshiro. Na czwartą z szóstej lokaty awansował Kubacki (124 i 127,5 m). Do podium zabrakło mu 2,9 pkt.

Stoch, trzykrotny mistrz olimpijski, był faworytem. Na skoczni w Lahti od początku czuł się znakomicie, co potwierdził już w piątkowych kwalifikacjach, które zdecydowanie wygrał. Imponował także w seriach próbnych oraz w sobotnim konkursie drużynowym. Miał wówczas najlepszy indywidualny wynik, a Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce, za Niemcami.

Po niedzielnym zwycięstwie 30-letni zawodnik znacznie powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ma 963 punkty i już o 127 wyprzedza wicelidera Richarda Freitaga. Niemiecki skoczek w ostatnich tygodniach skacze dość równo, ale nie imponuje odległościami. W Lahti zajął 15. miejsce (122 i 120 m). Trzeci w klasyfikacji generalnej jest kolejny z reprezentantów Niemiec - Andreas Wellinger (768 pkt), który w niedzielę uplasował się na ósmej pozycji (125 i 123 m).

Zawody w Lahti były pierwszymi po igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, gdzie Stoch triumfował na dużej skoczni, a w konkursie drużynowym Biało-Czerwoni (Kot, Hula, Kubacki, Stoch) zajęli trzecie miejsce. Na normalnej skoczni najlepszy w Korei Południowej okazał się Wellinger.

Od przyszłego weekendu zawodników czekają zmagania w konkursach PŚ w ramach norweskiego turnieju Raw Air.

Wyniki:

1. Kamil Stoch (Polska)            314,2 pkt (132,0/134,0)
     2. Markus Eisenbichler (Niemcy)    286,0 (124,5/129,5)
     3. Stefan Kraft (Austria)          285,9 (124,0/128,5)
     4. Dawid Kubacki (Polska)          283,0 (124,0/127,5)
     5. Andreas Stjernen (Norwegia)     282,6 (124,0/125,5)
     6. Ryoyu Kobayashi (Japonia)       279,8 (129,5/125,0)
     7. Junshiro Kobayashi (Japonia)    279,1 (122,5/127,0)
     8. Andreas Wellinger (Niemcy)      278,1 (125,0/123,0)
     9. Karl Geiger (Niemcy)            277,4 (123,0/128,5)
    10. Johann Andre Forfang (Norwegia) 270,0 (123,0/127,0)
    ...
    14. Maciej Kot (Polska)             265,7 (124,5/125,0)
    16. Piotr Żyła (Polska)             258,5 (124,5/122,5)
    17. Stefan Hula (Polska)            258,3 (122,5/123,0)
    26. Jakub Wolny (Polska)            242,2 (117,0/120,0)

Klasyfikacja generalna PŚ (po 16 z 22 zawodów): 1. Kamil Stoch (Polska) 963 pkt 2. Richard Freitag (Niemcy) 836 3. Andreas Wellinger (Niemcy) 768 4. Daniel-Andre Tande (Norwegia) 723 5. Johann Andre Forfang (Norwegia) 555 6. Stefan Kraft (Austria) 504 7. Markus Eisenbichler (Niemcy) 480 8. Junshiro Kobayashi (Japonia) 470 . Robert Johansson (Norwegia) 470 10. Dawid Kubacki (Polska) 465 ... 13. Stefan Hula (Polska) 334 15. Piotr Żyła (Polska) 325 21. Maciej Kot (Polska) 234 37. Jakub Wolny (Polska) 44 65. Tomasz Pilch (Polska) 1
Klasyfikacja Pucharu Narodów: 1. Norwegia 4555 pkt 2. Niemcy 4468 3. Polska 3966 4. Austria 2436 5. Słowenia 2085 6. Japonia 1832