Zmarł historyczny medalista mistrzostw świata oraz Polski

Żużel
Zmarł historyczny medalista mistrzostw świata oraz Polski
fot. PAP

W środę 7 marca w wieku 81 lat zmarł wybitny polski żużlowiec, Henryk Żyto – poinformował jego syn, Piotr. W 1961 roku był członkiem reprezentacji Polski, która pierwszy raz w swojej historii mogła cieszyć się ze złota w Drużynowych Mistrzostwach Świata.

Henryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 roku w Poniecu. W swojej karierze żużlowej reprezentował dwa kluby – Unię Leszno (1953-1964) oraz Wybrzeże Gdańsk (1965-1980). Miał także okazję bronić barw angielskiego Coventry Bees w 1960 roku.

W swoim dorobku mógł pochwalić się wieloma drużynowymi oraz indywidualnymi sukcesami. Do tych największych z pewnością należał złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata, który zdobył w 1961 roku we Wrocławiu wespół z Florianem Kapałą, Marianem Kaiserem, Mieczysławem Połukardem i Stanisławem Tkoczem. Był wówczas drugim najlepiej punktującym zawodnikiem w finale po Kaiserze i walnie przyczynił się do tego, że Biało-Czerwoni o jedno oczko wyprzedzili Szwedów i po raz pierwszy sięgnęli po złoto.

W rozgrywkach krajowych zapisał na swoim koncie pięć medali Drużynowych Mistrzostw Polski (dwa srebrne, trzy brązowe). W 1963 roku w Rybniku zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, natomiast rok i dwa lata wcześniej wywalczył odpowiednio srebro i brąz.

Po zakończonej karierze pracował jako trener. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje osiągnięcia. Jego syn, Piotr również był żużlowiec, a obecnie jest menadżerem.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze