Szachowy turniej pretendentów: W Berlinie o prawo gry z Carlsenem

Inne
Szachowy turniej pretendentów: W Berlinie o prawo gry z Carlsenem
fot. PAP

Ośmiu szachistów rozpocznie w sobotę w Berlinie dwutygodniową rywalizację w turnieju pretendentów z pulą nagród 420 tys. euro. Zwycięzca zyska prawo gry w listopadzie w Londynie o tytuł mistrza świata, którego broni Norweg Magnus Carlsen.

W turnieju biorą udział zawodnicy wyłonieni według następującego klucza: rywal Carlsena z ostatniego meczu o tytuł, po dwóch najlepszych z Pucharu Świata 2017 i FIDE Grand Prix 2017, dwóch z najwyższym średnim rankingiem w roku 2017 oraz nominowany przez organizatora.

Według powyższych zasad są to: 28-letni Rosjanin Siergiej Karjakin, 35-letni Ormianin Lewon Aronjan, 25-letni Chińczyk Ding Liren, 32-letni Szachrijar Mamediarow z Azerbejdżanu, 34-letni Rosjanin Aleksander Griszczuk, reprezentanci USA - 26-letni Fabiano Caruana i o rok młodszy, pochodzący z Filipin Wesley So oraz najstarszy w stawce, 43-letni Rosjanin Władimir Kramnik.

"Stawka jest niezwykle wyrównana. Aronjan i Mamediarow mieli wspaniały 2017 rok i jeżeli utrzymają formę, to będą głównymi faworytami. Największe doświadczenie ma Kramnik, który w ostatnich latach całkowicie zmienił styl gry i nadal jest głodny sukcesów. Zamieszać może jeden z Amerykanów, choć zarówno So jak i Caruna nie mieli wybitnych rezultatów" - ocenił szef wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego Michał Bartel.

Jego zdaniem pozostali zawodnicy "raczej nie mają większych szans na podium. Karjakin po porażce z Carslenem dwa lata temu w meczu o mistrzostwo świata obniżył loty i wydaje się mało prawdopodobne by włączył się do walki o zwycięstwo".

Turniej pretendentów, który potrwa do 27 marca (dni wolne 13, 17, 21 i 25), rozegrany zostanie tradycyjnie systemem kołowym – dwie rundy każdy z każdym, raz białymi figurami, raz czarnym kolorem. Zwycięzca w nagrodę otrzyma 95 tys. euro, drugi w klasyfikacji 88 tys., a trzeci 75 tys.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze