Pierwszy dzień finału "Celuj w Igrzyska" za nami

Zimowe
Pierwszy dzień finału "Celuj w Igrzyska" za nami
fot. PZB

Piękna pogoda towarzyszyła pierwszemu dniu finałowych zawodów 8. edycji „Celuj w Igrzyska”, które odbywają się w Dusznikach-Zdroju. Ponad 230 zawodników i zawodniczek rywalizowało w biegach indywidualnych o punkty w klasyfikacji generalnej. Młodzicy i młodzicy młodsi walczyli dodatkowo o medale mistrzostw kraju.

Jako pierwsi na trasie pojawili się młodzicy. Zdecydowanie najlepszy czas biegu uzyskał Jan Guńka. Biathlonista BKS WP Kościelisko spudłował trzykrotnie, ale i tak wygrał z Mateuszem Zawołem z MKS Karkonosze Jelenia Góra o 42 sekundy. Ciekawie zapowiada się walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu „Celuj w Igrzyska”. Przed ostatnią konkurencją obu zawodników dzieli tylko sześć punktów. Trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej, Konrad Badacz, dzisiaj był dopiero siódmy. Na najniższym stopniu podium stanął Mateusz Cabała z Czarnego Boru.

Drugie zwycięstwo w sezonie odniosła Anna Nędza-Kubiniec, która tym samym objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Zawodniczka z Kościeliska była dzisiaj najszybsza w biegu, ale spudłowała aż sześć razy i jej wygrana wcale nie była taka pewna. Ostatecznie jej klubowa koleżanka Klaudia Topór straciła tylko dziesięć sekund. Na trzecim miejscu uplasowała się zawodniczka gospodarzy Justyna Panterałka, a dotychczasowa liderka klasyfikacji generalnej, Amelia Jęczmieniak, uzyskała piąty czas dnia.

Mistrzem Polski młodzików młodszych w biegu indywidualnym został Hubert Matusik. Dla biathlonisty UKN Melafir Czarny Bór to już czwarta tegoroczna wygrana w „Celuj w Igrzyska”. Strzelał bezbłędnie i o ponad pół minuty wyprzedził również strzelającego bez pudła Kacpra Barana z BKS WP Kościelisko. Ta dwójka przewodzi klasyfikacji generalnej cyklu, ale Matusik ma już 29 punktów przewagi nad Baranem. Brązowy medal wywalczył Kacper Brzóska, któremu udało się to pomimo dwóch pudeł.

Bieg indywidualny młodziczek młodszych, tak jak na inaugurację sezonu w Jakuszycach, wygrała Martyna Lichosyt Ogrodny. Zawodniczka BLKS Żywiec spudłowała raz podczas ostatniego strzelania, ale i tak pokonała bezbłędną Dominikę Leśniarę z UKN Melafir Czarny Bór o ponad minutę. Trzecie miejsce zajęła Weronika Kościelak z Żywca. Izabela Razmus, liderka „Celuj w Igrzyska”, tym razem tylko czternasta.

Po południu do rywalizacji przystąpiły starsze roczniki. Miłą niespodziankę sprawił Norbert Leszczyński, który na swoim domowym obiekcie wygrał bieg indywidualny juniorów. Zawodnik z Dusznik-Zdroju w pokonanym polu pozostawił uczestników ubiegłotygodniowych MŚJ w Otepaa Przemysława Pancerza i Tadeusza Nędzę-Kubińca. Ten drugi został nowym liderem klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska”. Wojciech Filip, który prowadził do tej pory, tym razem nie stanął na starcie.

Również w rywalizacji juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła zawodniczka, która w Estonii nie startowała. Zwycięstwo Klaudia Szpak zawdzięcza świetnemu strzelaniu. Spudłowała tylko raz, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem w stawce. Reprezentantka AZS AWF Katowice dzięki wygranej wysunęła się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajmuje w niej Paulina Wąsala, która dzisiaj była czwarta. Na podium obok Szpak stanęły Kamila Cichoń z IKN Górnik Iwonicz-Zdrój i Magda Piczura z BKS WP Kościelisko.

O zaskoczeniu nie było mowy w biegu juniorów młodszych. Wojciech Janik z UKN Melafir Czarny Bór wygrywał bowiem wszystkie biegi, w których brał udział i nie inaczej było dzisiaj. Drugie miejsce zajął jego klubowy kolega Marcin Kaczanowski, a trzeci był Andrzej Galica z BKS WP Kościelisko. Lider klasyfikacji generalnej Mateusz Gierczyk tym razem nie wystartował, ale jego przewaga była na tyle duża, że przed ostatnim biegiem wciąż okupuje pozycję lidera „Celuj w Igrzyska”.

W rywalizacji juniorek młodszych przyzwyczailiśmy się już, że o zwycięstwo walczą Daria Gembicka, Paulina Pawliczek i Karolina Janko. Ta ostatnia dzisiaj spudłowała jednak aż dziesięć razy i uzyskała tylko siódme miejsce. Jej rywalki nie zawiodły – wygrała Gembicka o minutę i 20 sekund przed Pawliczek. Skład podium uzupełniła Weronika Bieniasz.

Rozegrano również biegi w kategoriach seniorskich, które zaliczane były do klasyfikacji Pucharu Polski. Zwycięstwa odnieśli przedstawiciele AZS AWF Wrocław Karolina Trzaska i Mateusz Janik.

W sobotę rozegrane zostaną biegi sprinterskie, które wyłonią zwycięzców klasyfikacji generalnej „Celuj w Igrzyska”. Na niedzielę zaplanowano sztafety.

„Celuj w Igrzyska” są częścią Narodowego Programu Rozwoju Biathlonu, nad którym Patronat Honorowy objął minister sportu i turystyki Witold Bańka. Ministerstwo dofinansowało organizację tegorocznego cyklu kwotą pięćdziesięciu tysięcy złotych.

Polski Związek Biathlonu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze