PlusLiga: Zacięte starcie na Torwarze! ONICO górą w tie-breaku

W spotkaniu kończącym 25. kolejkę PlusLigi siatkarze ONICO Warszawa wygrali z Aluron Virtu Wartą Zawiercie 3:2. Kibice obejrzeli zacięte, pełne dramaturgii starcie, w którym obie ekipy pokazały serce do walki.

Obie drużyny walczyły na Torwarze o bardzo cenne ligowe punkty, z tym że siatkarzom ONICO były one potrzebne do walki o czołową dwójkę tabeli – która uzyska bezpośredni awans do półfinału, ekipie z Zawiercia zaś do wybrnięcia ze strefy zagrożonej grą w barażach.

Premierowa odsłona nie miała wielkiej historii i zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem gospodarzy. Jedynie na początku, do stanu 6:6 przyjezdni dotrzymywali kroku siatkarzom ze stolicy. Po serii sześciu wygranych piłek, gdy zagrywał Guillaume Samica, gospodarze całkowicie przejęli inicjatywę (15:8) i dobijali coraz bardziej bezradnych zawiercian. Po skutecznym ataku Wojciecha Włodarczyka różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9), a ostatnie punkty w tym secie siatkarze ONICO uzyskali po błędach rywali: przestrzelonej zagrywce Grzegorza Boćka i błędzie rozegrania w kolejnej akcji (25:14).

Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany. Co prawda udanie rozpoczęli go gospodarze (5:2), ale podopieczni trenera Emanuele Zaniniego oswoili się ze stołeczną halą i grali coraz lepiej. Odrobili straty, a po trzech asach serwisowych Davida Smitha uzyskali przewagę (11:13). Dopiero pojawienie się na moment na placu gry – pierwszy raz po operacji – Bartosza Kwolka, przerwało tę serię. Gra się wyrównała, a wynik długo oscylował wokół remisu. W końcówce gospodarze prowadzili już 23:21, a jednak cztery kolejne akcje padły łupem zawiercian! Dwa punktowe bloki pozwoliły im wyrównać stan tej partii, atak Smitha dał piłkę setową, a as serwisowy Łukasza Swodczyka ustalił wynik na 23:25.

Jak u Hitchcocka – siatkarze obu ekip stopniowali emocje, a trzecia partia przyniosła ich jeszcze więcej, niż poprzednie. Niemal od początku oglądaliśmy walkę punkt za punkt (6:6, 11:11, 17:17). Podobnie jak w poprzednim secie ekipa ze stolicy była o dwa kroki od zwycięstwa (23:20), zawiercianie jednak znów zdołali odrobić straty w końcówce i doprowadzili do rywalizacji na przewagi. W niej dobrze w ataku prezentował się Bociek, a gospodarze popełniali kosztowne błędy. Skuteczne ataki Boćka i Smitha pozwoliły przyjezdnym wygrać tę wojnę nerwów (28:30).

Czwartego seta lepiej rozpoczęli gospodarze (8:5). W kolejnych akcjach jeszcze powiększyli przewagę (12:7), mimo to zawiercianie zdołali wyrównać (12:12). Tak wyglądała cała ta odsłona: siatkarze z Warszawy uzyskiwali wyraźną przewagę, by w kolejnych akcjach zapraszać rywali do zabawy. Po asie serwisowym Kwolka prowadzili już 19:14, a kilka chwil później, dzięki skutecznej grze Boćka było już tylko 19:17. Po skutecznym bloku uzyskali piłkę setową przy stanie 24:20, a jednak znów klasę pokazał Bociek, doprowadzając do stanu 24:23. Tym razem jednak ekipa ze stolicy nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa: Nikola Gjorgiew zwieńczył partię skutecznym atakiem (25:23).

Taki rezultat oznaczał, że zwycięzcę meczu wyłoni tie-break. W nim szybko przewagę uzyskali siatkarze ONICO (5:2, 8:5 – przy zmianie stron). Po zablokowaniu ataku Michała Żuka gospodarze mieli już pięć oczek zaliczki w końcówce seta (12:7). Takiej straty siatkarze Aluron Virtu Warty nie zdołali już odrobić. Atak Andrzeja Wrony z przechodzącej piłki dał ONICO piłkę meczową, a chwilę później Antoine Brizard asem serwisowym zakończył to starcie (15:8).

MVP: Jan Nowakowski – środkowy ONICO zdobył dla swej drużyny 16 punktów (w tym 4 blokiem); ważne dla trenera Stephane Antigi było również to, że powraca on, podobnie jak przyjmujący Bartosz Kwolek, do składu ekipy ze stolicy. Mecz miał jeszcze kilku bohaterów. W drużynie gospodarzy na wyróżnienie zasłużyli rozgrywający Antoine Brizard oraz atakujący Nikola Gjorgiew (21 punktów), w szeregach zawiercian wyróżnił się Grzegorz Bociek – najlepiej punktujący gracz meczu (29, w tym 3 asy i 1 blok, 53% skuteczności w ataku). Gospodarze zdobyli więcej punktów blokiem (14–12) i w ataku (64–59), popełnili też mniej błędów od rywali (22–33); przyjezdni lepiej punktowali zagrywką (5–7).

ONICO Warszawa – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:2 (25:14, 23:25, 28:30, 25:23, 15:8)

ONICO: Antoine Brizard, Nikola Gorgiev, Jan Nowakowski, Guillaume Samica, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Wrona – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Jan Firlej, Bartosz Kwolek.

Aluron Virtu Warta: Grzegorz Bociek, Hugo de Leon Guimaraes, Grzegorz Pająk, Matej Patak, David Smith, Łukasz Swodczyk – Taichiro Koga (libero) oraz Krzysztof Andrzejewski, Kamil Długosz, Łukasz Kaczorowski, Kacper Popik, Maciej Zajder, Michał Żuk.

Wyniki pozostałych meczów 25. kolejki PlusLigi:

2018-03-09: GKS Katowice – PGE Skra Bełchatów 0:3 (20:25, 23:25, 18:25)
2018-03-10: Łuczniczka Bydgoszcz – Jastrzębski Węgiel 1:3 (13:25, 22:25, 25:20, 21:25)
2018-03-10: MKS Będzin – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (23:25, 26:24, 17:25, 24:26)
2018-03-11: Cerrad Czarni Radom – Asseco Resovia 3:0 (25:18, 25:22, 25:20)
2018-03-11: Trefl Gdańsk – Dafi Społem Kielce 3:0 (25:18, 25:19, 25:21)
2018-03-11: Espadon Szczecin – BBTS Bielsko-Biała 2:3 (22:25, 25:20, 19:25, 25:20, 13:15)
2018-03-11: Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (25:23, 21:25, 20:25, 18:25)