Rekordowa edycja "Celuj w Igrzyska"

Zimowe
Rekordowa edycja "Celuj w Igrzyska"
fot. Polski Związek Biathlonu

Rekordowa liczba 269 zawodników i zawodniczek z aż 21 biathlonowych klubów wzięło udział w 8. edycji „Celuj w Igrzyska”. Cykl zawodów jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Biathlonu, nad którym Patronat Honorowy objął minister sportu i turystyki Witold Bańka.

8. edycja zainaugurowała 10-11 stycznia w Jakuszycach, by w kolejnym tygodniu przenieść się do Dusznik-Zdroju, gdzie w dniach 9-11 marca odbyły się również zawody finałowe. W punktacji „Celuj w Igrzyska” uwzględniane były również biegi rozgrywane w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbyła się w lutym w Kościelisku. W sumie więc w kategorii junior oraz junior młodszy do klasyfikacji zaliczono dziewięć, a w kategorii młodzik oraz młodzik młodszy sześć biegów.

W poszczególnych kategoriach triumfowali:
junior - Tadeusz Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko)
juniorka - Klaudia Szpak (AZS AWF Katowice)
junior młodszy - Marcin Kaczanowski (UKN Melafir Czarny Bór)
juniorka młodsza - Paulina Pawliczek (BKS WP Kościelisko)
młodzik - Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra) / Jan Guńka (BKS WP Kościelisko)
młodziczka - Anna Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko)
młodzik młodszy - Hubert Matusik (UKN Melafir Czarny Bór)
młodziczka młodsza - Izabela Razmus (UKS Krokus Piechowice)

Pięcioro triumfatorów w dwóch najmłodszych kategoriach wiekowych wraz z Martyną Lichosyt Ogrodny (BLKS Żywiec), dwukrotną mistrzynią Polski młodziczek młodszych, w ramach nagrody wystartują w festiwalu biathlonowym Liatoppen, który odbywać się będzie w kwietniu w Norwegii. Zawody te przeznaczone są dla młodzieży do lat 16 i są największym tego typu przedsięwzięciem na świecie.

Warto dodać, że oprócz nagród podobnie jak w latach poprzednich Polski Związek Biathlonu zapewnił 150 tysięcy sztuk amunicji startowej dla klubów oraz zabezpieczył wspólne smarowanie nart.

- Dla młodych zawodników „Celuj w Igrzyska” stało się niezwykłym wydarzeniem, podczas którego mogą zmierzyć się z zawodnikami z innych regionów Polski zarówno podczas rozgrywanej konkurencji, jak również w klasyfikacji generalnej. Co ważne wszyscy uczestnicy zdobywają punkty również do klasyfikacji generalnej klubów i w ten sposób walczą nie tylko indywidualnie, ale i zespołowo – powiedziała prezes Polskiego Związku Biathlonu Dagmara Gerasimuk, dla której popularyzacja biathlonu wśród najmłodszych oraz profesjonalizacja ich rywalizacji jest jednym z priorytetów funkcjonowania związku.

W klasyfikacji klubowej po sześciu latach przerwy ponownie najlepszy okazał się BKS WP Kościelisko, który zdetronizował MKS Karkonosze Jelenia Góra. Miejsce na najniższym stopniu podium obronił UKN Melafir Czarny Bór.

Program „Celuj w Igrzyska” doczeka się swojej kontynuacji za rok. Efekty jego ośmioletniego funkcjonowania są coraz bardziej namacalne. Kamila Żuk, która wygrywała klasyfikację generalną w 2015 roku reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, a na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów w Otepaa wywalczyła dwa złote i jeden srebrny medal.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie