Gwiazda łyżwiarstwa za "stara i nieperspektywiczna" na nowy kontrakt

Słynna holenderska panczenistka Ireen Wuest nie będzie dalej startowała w barwach prywatnego teamu "Justlease.nl". Według miejscowych mediów, pięciokrotna mistrzyni olimpijska miała dowiedzieć się od szefów zespołu, że jest już... "stara i nieperspektywiczna".

Wuest, która pierwszego kwietnia skończy 32 lata, na igrzyskach Pjongczangu zwyciężyła na dystansie 1500 m, a srebro wywalczyła na 3000 m i w zawodach drużynowych. Łącznie, od 2006 roku, w dorobku ma 11 krążków olimpijskich (5-5-1), co sprawia, że należy do największych postaci w łyżwiarstwie szybkim w historii.

W ostatnich dniach Holenderka startowała w mistrzostwach świata w łyżwiarskim wieloboju w Amsterdamie. Nie udało jej się zdobyć siódmego tytułu, bowiem przegrała z Japonką Miho Takagi. Jak się okazało, to był początek złych wiadomości dla Wuest... - Tuż przed mistrzostwami zapytałam trenera Rutger Tijssena, jak będzie wyglądać moja przyszłość w zespole. Niestety, odpowiedź okazała się bolesna, usłyszałam, że chcą pójść inną drogą... Nie rezygnuję i będą szukała nowego teamu" - stwierdziła Wuest, a Tijssen dodał: "Chciałem jej to wszystko powiedzieć po zawodach w Amsterdamie, aby nie zakłócić jej przygotowań.

Według holenderskich mediów, główny sponsor powstałego w 2015 roku miał ocenić, że Wuest jest "stara i nieperspektywiczna".

W niemieckiej reprezentacji z powodzeniem startuje 46-letnia Claudia Pechstein, a w polskiej kadrze najstarsza jest 38-letnia Katarzyna Bachleda-Curuś.