Liga Mistrzów: De Giorgi nie pokonał ZAKSY. Derby Polski dla kędzierzynian

ZAKSA Kędzierzyn Koźle pokonała Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:19, 25:19, 21:25, 35:33) w meczu pierwszej rundy fazy play-off siatkarskiej Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski rozluźnieni korzystnym wynikiem pozwolili gospodarzom przedłużyć losy spotkania, lecz szybko wrócili do swojej gry i rozstrzygnęli go na swoją korzyść.

Zdecydowanym faworytem tego starcia była ZAKSA. Mistrzowie Polski w tym sezonie z Jastrzębskim jeszcze nie przegrali. W rozgrywkach PlusLigi dwukrotnie udowodnili swoją wyższość (3:0, 3:1). Podobnie zapowiadało się i tym razem.

Od początku pierwszej partii przyjezdni dominowali na parkiecie. Podopieczni trenera Andrei Gardiniego wypracowali sobie sześciopunktowe prowadzenie, którego jastrzębianie nie byli w stanie zniwelować. Nie najlepiej prezentował się Salvador Hidalgo De Oliva. Gwiazdor większą część meczu spędził w kwadracie dla rezerowych. Ciężar ataku spoczął więc na barkach młodego Macieja Muzaja, lecz sam nie był on w stanie walczyć z mistrzami Polski.

Podobnie wyglądało otwarcie drugiej odsłony. W środkowej fazie seta ekipa z Jastrzębia podkręciła tempo i złapała kontakt punktowy z rywalami. Nie trwało to jednak długo. Trener ZAKSY poprosił o przerwę, która okazała się dla jego podpiecznych zbawienna. Potężnym atakiem po prostej seta skończył wracający po kontuzji Sam Deroo.

O wiele ciekawszy i bardziej wyrównany był set trzeci. Przez dłuższy czas grę kreowali siatkarze Ferdinando De Giorgiego. Goście co prawda doprowadzili do wyrównania, lecz w końcówce nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. O tym, że spotkanie potrwa dłużej zadecydowała fantastyczna zagrywka Lukasa Kampy.

Nad głowami kędzierzynian zebrały się czarne chmury. Gospodarze napędzeni zwycięstwem w poprzedniej partii prezentowali bardzo wysoki poziom. O zwycięstwie musiała zadecydować końcówka pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ciężko zliczyć ile piłek meczowych miała ZAKSA. Mistrzowie Polski wykorzystali jedną z nich w najlepszy z możliwych sposobów blokując tego, który jak dotąd był dla nich nieuchwytny, czyli Muzaja.

Rewanż zostanie rozegrany w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu w środę 21 marca o godzinie 20. Zwycięzca dwumeczu zmierzy się w kolejnej rundzie z wygranym z niemieckiej pary Berlin Recycling Volleys - VfB Friedrichshafen. Trenerem tego drugiego zespołu jest selekcjoner reprezentacji Polski Vital Heynen.

Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (19:25, 19:25, 25:21, 33:35)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Salvador Hidalgo De Oliva, Wojciech Sobala, Maciej Muzaj, Jason DeRocco, Grzegorz Kosok, Jakub Popiwczak (libero) oraz Dardan Lushtaku, Marcin Ernastowicz, Rodrigo Quiroga, Damian Boruch, Patryk Strzeżek

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle:
Benjamin Toniutti, Rafał Buszek, Łukasz Wiśniewski, Maurice Torres, Sam Deroo, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Sławomir Jungiewicz, Krzysztof Rejno

Buszek obił potrójny blok. Piłka meczowa

Jastrzębianie dotknęli siatki próbując blokować Torresa! 32:31.

Bieniek serwuje w siatkę.

Deroo odpowiedział na czystej siatce.

Muzaj nie zawodzi. Kolejny skuteczny atak i obroniony matchball.

Bieniek ze środka. Która to już piłka meczowa...?

Muzaj nad blokiem! Po 29.

Toniutti sięgnął arcytrudną piłkę i zdołał rozegrać do Bieńka. Reprezentant Polski kończy - 29:28.

Sobala blokowany przez Bieńka. Piłka meczowa dla ZAKSY!

Wiśniewski z krótkiej kręcił w prawą stronę, skutecznie. 27:27.

Deroo także w aut - 27:26.

Aut po zagrywce Quirogi - 26:26.

Kosok ze środka bardzo skutecznie - 26:25.

Deroo obił ręce Kampy - 25:25.

Derocco na czystej siatce - kolejna piłka setowa.

Buszek potężnie z piłki sytuacyjnej. 24:24!

Muzaj w dziewiąty metr. Piłka setowa dla jastrzębian!

Buszek skuteczny po skosie. Po 23!

Derocco po bloku w aut - 23:22.

Mamy remis - 22:22!

Challenge i zmiana decyzji! 22:21

Muzaj dziś się nie myli - 23:21.

Torres blokowany - 22:20.

Wiśniewski wybija po rękach blokującego Sobali - 20:20.

Muzaj na kosmicznym zasięgu - 20:19.

Quiroga piekielnie mocno z lewego skrzydła - 19:18.

Bieniek w aut - 18:17.

Druga przerwa techniczna - gospodarze prowadzą 16:14.

Błąd serwisowy Wiśniewskiego - 15:13.

Torres z prawego skrzydła. Przewaga jastrzębian topnieje - 14:12.

Deroo serwuje daleko w aut - 14:11.

Muzaj nie do zatrzymania na prawym skrzydle - 13:10.

Torres przedziera się przez wysoki blok gospodarzy - 11:9.

Czas dla trenera Gardiniego.

Buszek blokowany. Jastrzębski coraz bardziej się rozpędza - 9:6.

Przerwa techniczna - 8:6.

As serwisowy Kampy. To nie jest pierwsze takie zagranie rozgrywającego z Jastrzębia!

Derocco precyzyjnie plasuje po skosie - 6:6.

Poprawka Buszka - 5:6.

Autowy atak Buszka - 5:5.

Buszek atakował z pipe'a - 3:4.

Podobnie odpowiada Muzaj - 2:3.

Bieniek w siatkę - 2:2.

Przechodząca piłka wykorzystana przez Deroo - 1:2.

Aut po zagrywce Sobali - 1:1.

Buszek nie przyjmuje. Jastrzębski przedłuża losy spotkania!

As serwisowy Kampy! Piłka setowa dla Jastrzębskiego Węgla.

Torres zatrzymany! Jastrzębski osiąga dwupunktowe prowadzenie.

Derocco przełamuje blok na lewym skrzydle - 22:21.

Deroo z drugiej linii - 21:21.

Muzaj skutecznie - 21:20.

Czas dla ZAKSY. Mistrzowie Polski przegrywają 18:20.

Druga przerwa techniczna. Jastrzębski nieznacznie prowadzi - 16:15.

Świetna zagrywka Buszka. Derocco nie przyjął i jastrzębianie nie zdołali wyprowadzć akcji. Mamy remis! 15:15

Deroo skuteczny na lewym skrzydle 11:10.

Pierwsza przerwa techniczna - Jastrzębski prowadzi 8:7.

Quiroga popsuł zagrywkę - 4:6.

Muzaj uderzył potężnie na czystej siatce - 4:5.

Na boisku pojawił się Rodrigo Quiroga. Argentyńczyk zastąpił Olivę.

Oliva w aut - 2:4.

Kapitalny przerzut Toniuttiego i punktowy atak Torresa - 1:2.

Muzaj agresywnie kiwa po prostej - 1:0.

Deroo kończy drugiego seta - 19:25.

As serwisowy Muzaja. Nieporozumienie między Zatorskim a Buszkiem w przyjęciu - 19:24.

Muzaj zatrzymany - 17:24.

Czas dla Ferdinando De Giorgiego. 17:22

Na zagrywkę wchodzi Marcin Ernastowicz.

Torres serwuje w aut - 16:20.

Torres po ciasnym skosie - 13:17.

Druga przerwa techniczna. ZAKSA prowadzi 16:13.

Agresywna kiwka Derocco na lewym skrzydle - 13:15.

Muzaj i Popiwczak zagapili się w asekuracji - 12:15.

Deroo po skosie w boisko - 12:14.

Oliva spektakularnie zatrzymuje Torresa. Ależ to była czapa! 10:12

Zatorski ustrzelony przez Muzaja - 9:12.

Wybroniony atak Kosoka i skuteczna kontra Sama Deroo - 7:12.

Skuteczny na lewym skrzydle Rafał Buszek - 6:10.

As serwisowy Wiśniewskiego - 5:9.

Przerwa techniczna - ZAKSA prowadzi 8:5.

Torres rozbił blok - 5:7.

Sprytny atak Derocco. Piłka po rękach dotknęła antenki - 4:6.

Autowa zagrywka Kosoka - 3:5.

Toniutti chciał oszukać obrońców Jastrzębskiego, jednak ci byli bardzo czujni. Drugą szansę wykorzystał Wiśniewski - 2:3.

Muzaj serwuje w siatkę i 1:1.

Punkt Jastrzębskiego Węgla. 1:0

Rozpoczynamy drugą partię!

Koniec! 25:20 dla ZAKSY.

Jednak boisko. 24:20 dla ZAKSY.

Ferdinando Di Giorgi wziął czas.

Piłka setowa dla ZAKSY, a przy zagrywce Jastrzębski.

Wiśniewski po przekątnej - 23:16.

Ależ zagranie Toniuttiego!

19:13 dla ZAKSY. Po stronie Jastrzębskiego melduje się na boisku Ernastowicz.

Przestrzelił z zagrywki Deroo. 16:10 dla ZAKSY.

Już 15:8 dla ZAKSY. Oliva bezsilny,

Bieniek na 13:6.

Przestrzelił Sobala - 12:5 dla ZAKSY.

Ależ ten Oliva ma zagrywkę!

Deroo na 4:8.

7:3 dla ZAKSY, pierwsza przerwa dla zawodników Ferdinando Di Giorgiego.

A jednak. ZAKSA nie da się tak łatwo - 6:3.

Jastrzębski próbuje jednak odrobić straty i przegrywa już tylko 3:5.

I mamy pierwsze punkty w meczu. ZAKSA prowadzi z Jastrzębskim już 5:2!

A my powoli zaczynamy relację z meczu ZAKSY!

Koniec meczu w Bełchatowie. Skra przegrywa w Cucine 2:3. w setach.

W innym meczu pierwszej fazy play-off między PGE Skry Bełchatów z Cucine Lube Civitanova do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break, któy właśnie trwa.

Witam w relacji na żywo z meczu pierwszej rundy fazy play-off siatkarskiej Ligi Mistrzów, w którym Jastrzębski Węgiel podejmie ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle.