Swoboda wicemistrzynią Europy!

20-letnia polska lekkoatletka Ewa Swoboda została, po dyskwalifikacji Olesji Powch przez Komitet Wykonawczy Ukraińskiej Federacji Lekkoatletycznej (UAF), halową wicemistrzynią Europy. Medal wywalczyła na ME w 2017 roku w Belgradzie.

30-letnia Powch została zdyskwalifikowana za stosowanie niedozwolonych środków na cztery lata, unieważniono jej wszystkie wyniki od 15 czerwca 2016 roku (od mistrzostw kraju). Podczas HME w Belgradzie Powch zajęła drugie miejsce kończąc bieg minimalnie (w tym samym czasie) przed Ewą Swobodą.

Klasyfikacja w biegu na 60 m. wygląda teraz następująco:

1. Asha Philip (Wielka Brytania) – 7.06
2. Ewa Swoboda (Polska) – 7.10
3. Mujinga Kambundji (Szwajcaria) – 7.16.

Polska zwyciężyła w klasyfikacji medalowej HME z dorobkiem 7 złotych, 2 srebrnych i 3 brązowych medali. W klasyfikacji punktowej zmiana lokaty Ewy Swobody przesunęła Polskę na samodzielne pierwsze miejsce, ze 104 punktami, przed Wielką Brytanię (103 pkt, bez zmian) i Niemcy (103 pkt, poprzednio 100 – w finale 60 m startowały L.Mayer, A.Burghardt i R.Haase).