Mediolan - San Remo: Kwiatkowski walczy o kolejne trofeum

Inne
Mediolan - San Remo: Kwiatkowski walczy o kolejne trofeum
fot. PAP/EPA

Michał Kwiatkowski triumfując przed rokiem w Mediolan - San Remo został pierwszym polskim kolarzem, który wygrał jeden z pięciu najbardziej prestiżowych klasyków, tzw. monumentów kolarstwa. W sobotę spróbuje powtórzyć ten sukces.

Kwiatkowski prezentuje w tej części sezonu bardzo dobrą formę. We wtorek stanął na najwyższym stopniu podium wyścigu etapowego Tirreno-Adriatico, a wcześniej zwyciężył w innej etapówce - Dookoła Algarve. W sobotę będzie miał jednak bardzo silną konkurencję. Na starcie staną m.in. trzykrotny mistrz świata Słowak Peter Sagan, mistrz olimpijski Belg Greg Van Avermaet, Norweg Alexander Kristoff, Niemiec Marcel Kittel i wielu innych świetnych zawodników.

 

"Myślę, że mając już w dorobku wygraną w Mediolan-San Remo, presja będzie mniejsza, ponieważ nie muszę niczego udowadniać. Ciężko pracowałem, aby być w dobrej formie na Strade Bianche, Tirreno i - miejmy nadzieję - także na Mediolan-San Remo" - powiedział Kwiatkowski, cytowany na stronie internetowej grupy Sky. W składzie brytyjskiej drużyny znaleźli się ponadto: Włosi Gianni Moscon i Salvatore Puccio, Brytyjczycy Luke Rowe i Ian Stannard, Holender Dylan van Baarle oraz Łukasz Wiśniowski.

 

Trzecim, obok Kwiatkowskiego i Wiśniowskiego, polskim kolarzem na liście startowej jest Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), a jego rolą będzie wspieranie Sagana.

 

Mediolan-San Remo jest najdłuższym jednodniowym wyścigiem w sezonie. W tegorocznej edycji kolarze pokonają dystans 291 km, wspinając się w końcówce tradycyjnie na dwa podjazdy - Cipressa i Poggio. Ostatnie 6 km stanowią zjazd z Poggio i odcinek płaski, a finisz tradycyjnie wytyczono na Via Roma. W przeszłości często o zwycięstwo walczyli klasyczni sprinterzy.

 

Najwięcej zwycięstw w organizowanym od 1907 roku klasyku - siedem - odniósł Belg Eddy Merckx. Dwukrotnie w czołowej dziesiątce finiszował Zbigniew Spruch - był trzeci w 1999 i czwarty w 2000 roku.

 

Do mety kolarze powinni dojechać między 16.50 a 17.30.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie