PlusLiga: De Giorgi lepszy od Antigi

W spotkaniu 26. kolejki PlusLigi siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z ONICO Warszawa 3:1. W starciu byłych selekcjonerów reprezentacji Polski Ferdinando De Giorgi okazał się lepszy od Stephane Antigi.

Jastrzębski Węgiel w obecnym sezonie już dwukrotnie przegrał z ONICO. Oba mecze rozegrano na Torwarze. Pierwszy w 11. Kolejce PlusLigi (26 listopada) stołeczna ekipa wygrała 3:0; drugi w ćwierćfinale Pucharu Polski – 3:2. Po tym właśnie meczu klub z Jastrzębia-Zdroju rozstał się z trenerem Markiem Lebedewem, a jego miejsce zajął Ferdinando De Giorgi.

Spotkanie obiecująco rozpoczęli przyjezdni (0:3), jednak jastrzębianie szybko przejęli inicjatywę, a Grzegorz Kosok (4:3) i Jason De Rocco (8:6) zaskoczyli przyjmujących rywali zagrywką. W środkowej części seta odskoczyli, dzięki skutecznej grze Salvadora Hidalgo Olivy (15:10). Właśnie zagrywka i skuteczność w ataku były, przy słabszym przyjęciu, mocną bronią gospodarzy. W końcówce kontrolowali oni sytuację na parkiecie. Trzy ostatnie punkty w tym secie wywalczył Maciej Muzaj, który popisał się dwoma atakami oraz asem serwisowym (25:18).

Drugi set również rozpoczął się od przewagi ONICO (1:3, 6:8), ale gospodarze i tym razem zdołali opanować sytuację. Po dwóch asach serwisowych Lukasa Kampy wyszli na prowadzenie (12:10). Kluczowa dla losów seta była seria trzech piłek wygranych w końcówce (20:15). Po niej warszawianie nie byli już w stanie dogonić rywali. Muzaj efektowną kiwką nad blokiem dał swej drużynie piłkę setową (24:19), rywale zdołali jeszcze ugrać dwa punkty, ale Kampa zakończył seta akcją na siatce (25:21).

Trzecią odsłonę, podobnie jak poprzednie, dobrze rozpoczęli siatkarze ze stolicy (0:3). W dalszej części seta gracze ONICO zdołali utrzymać dystans. Gospodarze notorycznie mylili się w polu zagrywki. Przyjezdni dużo lepiej, niż w poprzednich partiach prezentowali się w obronie, brylowali tu Jędrzej Gruszczyński i Bartosz Kwolek. Właśnie wracający do gry Kwolek był bohaterem tej partii, zdobył dla ekipy ONICO kilka ważnych punktów, m.in. dwa kończące seta (19:25).

Set numer cztery był bardziej wyrównany od poprzednich. Tym razem lepiej zaczęli gospodarze (8:5), a dobrze w ataku prezentował się Muzaj. Gra toczyła się przy minimalnej przewadze jastrzębian, ale przyjezdni nie rezygnowali i w końcówce zdołali odrobić straty – po asie serwisowym Jakuba Kowalczyka było 22:22. Na skuteczny atak Olivy odpowiedział Guillaume Samica, ale zepsuta zagrywka Nikoli Gorgieva dała gospodarzom piłkę meczową. Skuteczny blok w kolejnej akcji zakończył seta i całe spotkanie.

MVP: Jason De Rocco – przyjmujący Jastrzębskiego Węgla zdobył 12 punktów. Najlepiej punktowali: Maciej Muzaj (22) oraz Salvador Hidalgo Oliva (17) – w ekipie gospodarzy oraz Guillaume Samica (14), Bartosz Kwolek (11), Nikola Gjorgiew (10), Jan Nowakowski (10) – u pokonanych. Mocną bronią jastrzębian była w tym meczu zagrywka (9–2), lepiej też punktowali w ataku (55–48); przyjezdni natomiast górowali nad rywalami w bloku (7–13).

Jastrzębski Węgiel - ONICO Warszawa 3:1 (25:18, 25:21, 19:25, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Jason De Rocco, Salvador Hidalgo Oliva, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Wojciech Sobala – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Ernastowicz, Rodrigo Quiroga

ONICO: Antoine Brizard, Nikola Gorgiev, Jan Nowakowski, Guillaume Samica, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Wrona – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Jan Firlej, Jakub Kowalczyk, Bartosz Kwolek.