Mistrzostwa par żużlowych: W niedzielę początek sezonu w Toruniu

Żużel
Mistrzostwa par żużlowych: W niedzielę początek sezonu w Toruniu
fot. Cyfra Sport

Co roku w marcu kibice czarnego sportu z niecierpliwością oczekują inauguracji zmagań żużlowców. Po raz kolejny pierwsze w sezonie zawody odbędą się na toruńskiej Motoarenie. Rywalizację o miano najlepszych w niedzielę rozpoczną pary.

Trzeci raz z rzędu cykl Speedway Best Pairs Cup będzie walką zespołów firmowych. Organizatorzy, toruńska firma One Sport, zdecydowali się jednak na lekką modyfikację formuły zawodów. Do rywalizacji przystąpi jeden zespół mniej niż poprzednio, a więc o tytuł walczyć będzie sześć ekip. Tym samym zmianie uległ program. Faza zasadnicza liczyć będzie 15 biegów. Po niej drużyny z miejsc 1-4 walczyć będą w półfinałach. Zwycięzca rundy zasadniczej w swoim półfinale wybierze sobie przeciwnika spośród drużyn z miejsc 2-4. Zawody zakończą się finałowym wyścigiem nr 18.

 

Jeżeli w półfinale i wielkim finale bieg skończy się remisem 3:3, wygra ta para, która zdobędzie bonus, a więc przyjedzie na miejscach drugim i trzecim. Zwycięzca każdej rundy otrzyma 10 punktów do klasyfikacji, a pozostałe zespoły odpowiednio 8, 6, 4, 2 i 1. Cykl Speedway Best Pairs wygra drużyna, która po trzech turniejach zgromadzi największą ilość punktów w klasyfikacji generalnej. W przypadku równej ich liczby zadecyduje bieg dodatkowy.

 

Po rywalizacji w Toruniu, kolejne turnieje odbędą się 20 kwietnia w Rzeszowie i podobnie jak rok temu w niemieckim Landshut (10 maja).

 

Tytułu najlepszego zespołu sponsorskiego bronić będą zawodnicy spod znaku Fogo Power, którzy wygrali ostatnie dwie edycje. W drużynie zaszły jednak dwie istotne zmiany. W składzie nie ma już Bartosza Zmarzlika oraz Przemysława Pawlickiego. Ich miejsce zajęli Emil Sajfutdinow, który powraca do cyklu SBP po roku przerwy, oraz Jarosław Hampel, dla którego będzie to debiut w cyklu. Z uwagi na kontuzję, przynajmniej w Toruniu nie wystąpi Piotr Pawlicki, a zastąpi go Janusz Kołodziej. Popularny „Koldi” wie, co znaczy udział w cyklu, gdyż startował w nim w 2016 roku.

 

Debiutantów w stawce SBP będzie aż trzech. Po raz pierwszy zaprezentuje się Team Bauhaus złożony ze Szwedów, na co dzień startujących wspólnie w zespole Rospiggarny Hallstavik. Jego barwy reprezentować będą Andreas Jonsson i Jacob Thorssell, a skład uzupełni młody Polak, Wiktor Lampart. Starkom Racing Team postawił na mieszankę czesko-rosyjską i w jego barwach ścigać się będą Vaclav Milik oraz Gleb Czugunow. Trzecim debiutantem będzie Ekantor.pl Team, choć wszyscy jego zawodnicy startowali już w cyklu. Pojadą w nim Polacy, indywidualny mistrz świata 2017 Patryk Dudek, a także Piotr Protasiewicz i Grzegorz Zengota. To właśnie ten ostatni zespół otwarcie zapowiada walkę o wygraną.

 

„Zależało nam na tym, by stworzyć silną drużynę, której trzonem będzie wzajemne zaufanie oraz zrozumienie. Cała trójka ma również doświadczenie w SBP i zapewne nikogo nie zaskoczę mówiąc, że naszym celem jest zajęcie pierwszego miejsca na podium” – powiedział dyrektor marketingu firmy Ekantor.pl Adam Trześniowski.

 

Stawkę zespołów, które będą walczyć o wygraną w sezonie 2018 uzupełniają zawsze groźni zawodnicy Monster Energy Speedway Team, w którego składzie są Amerykanin Greg Hancock, Australijczycy Chris Holder i jego młodszy brat Jack oraz Paweł Przedpełski, a także ekipa Trans MF Pro Race Team, gdzie wystartują Niemiec Martin Smoliński, Łotysz Andriej Lebiediew i Duńczyk Leon Madsen.

 

Początek toruńskiego turnieju w niedzielę o godz. 14.30.

 

Lista startowa turnieju w Toruniu:
  
  eKantor.pl Team - 1. Piotr Protasiewicz, 2. Patryk Dudek, 13. Grzegorz Zengota 
  Fogo Power - 3. Jarosław Hampel, 4. Emil Sajfutdinow, 14. Janusz Kołodziej 
  Starkom Racing Team - 5. Vaclav Milik, 6. Gleb Czugunow
  Monster Energy Speedway Team - 7. Greg Hancock, 8. Paweł Przedpełski, 16. Chris Holder 
  Team Bauhaus - 9. Andreas Jonsson, 10. Jacob Thorssell, 17. Wiktor Lampart 
  Trans MF Pro Race Team - 11. Martin Smolinski, 12. Leon Madsen, 18. Andriej Lebiediew
  
kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie