Rugby Europe Trophy: Polska przegrała z Portugalią

Polscy rugbiści przegrali w Łodzi z Portugalią 25:27 w swoim ostatnim meczu Rugby Europe Trophy. Biało-czerwoni rozgrywki zakończyli na przedostatnim piątym miejscu w tabeli, a ich sobotni rywale na pierwszej pozycji premiowanej grą w barażach o awans do wyższej ligi.

Na zakończenie rywalizacji na drugim poziomie europejskich rozgrywek biało-czerwoni zmierzyli się z najmocniejszym rywalem. Do tego na stadionie miejskim na Widzewie Portugalczycy mieli o co walczyć, bo zwycięstwo dawało im pozycję lidera i grę w barażach o awans na wyższy poziom, czyli do Rugby Europe Championship.

Mecz lepiej rozpoczął się dla gospodarzy, którzy objęli prowadzenie już w siódmej minucie. Po błędzie rywali piłkę na polu punktowym położył Marek Płonka, a prowadzanie podwyższył najskuteczniejszy zawodnik w historii reprezentacji kraju Dawid Banaszek. Taki początek był zwiastunem dużych emocji.

Później bowiem inicjatywa należała do Portugalczyków, którzy po punktach z karnego, przyłożeniu i podwyższeniu wygrywali 10:7. Bardzo skuteczny tego dnia był jednak Banaszek. Jego dwa celne kopy między słupy sprawiły, że gospodarze schodzili na przerwę prowadząc 13:10.

Jeszcze lepiej prowadzeni przez irlandzkiego trenera Duaine'a Lindsay'a polscy rugbiści zaczęli drugą połowę. Tuż po wznowieniu gry za sprawą dwóch efektownych przyłożeń Przemysława Rajewskiego i podwyższeniu Banaszka przewaga biało-czerwonych wzrosła do 15 punktów (25:10). Szybko jednak część strat - zasługującą na miano akcji meczu szarżą przez pół boiska - zmniejszył Manuel Queiros.

Szanse Polaków na utrzymanie korzystnego zmalały ok. 20 minut przed końcem spotkania, kiedy za uderzenie rywala czerwoną kartkę otrzymał Aleksander Nowicki. Musieli radzić sobie w osłabieniu, co w końcu wykorzystali goście. W 73. min. przewaga stopniała do trzech punktów (25:22), a wygrana wymknęła im się z rąk w czwartej minucie doliczonego czasu gry.

Polacy w sobotę ponieśli czwartą porażkę, ale utrzymali się w Rugby Europe Trophy na kolejny sezon. Wygrali tylko jeden mecz z najsłabszą w grupie Mołdawią (13:0), która opuści grupę bez względu na wynik jej ostatniego meczu z Czechami. Portugalia o miejsce w Rugby Europe Championship zagra z najsłabszym w tej grupie zespołem Niemiec.

Polska – Portugalia 25:27 (13:10)

Punkty dla Polski: Dawid Banaszek – 10, Przemysław Rajewski – 10, Marek Płonka Jr. - 5;

Punkty dla Portugalii: Louis Rodrigues – 5, Salvador Santos - 5, Manuel Queiros - 5, Tomas Appleton - 5, Rodrigo Freudenthal - 5, Nuno Guedes - 2.

Czerwona karka: Aleksander Nowicki (59. min., za uderzenie rywala).

Polska: Marcin Wilczuk, Grzegorz Buczek, Sebastian Kostałkowski, Adam Piotrowski, Piotr Wiśniewski, Aleksander Nowicki, Marek Płonka Jr., Piotr Zeszutek, Mateusz Plichta, Dawid Banaszek, Tomasz Rokicki, Kewin Bracik, Valentine Beccuau, Alexandre Beccuau, Przemysław Rajewski oraz Jędrzej Nowicki, Adrian Chróściel, Craig Bachurzewski, Adrian Ignaczak, Jakub Kamiński, Łukasz Szablewski, Robert Graban, Wojciech Król.