PlusLiga: Jastrzębski Węgiel górą w derbach Śląska

W 27. kolejce spotkań PlusLigi GKS Katowice przegrał z Jastrzębskim Węglem 2:3. Siatkarskie derby Śląska przyciągnęły do katowickiego Spodka blisko cztery tysiące widzów.

Premierowa odsłona od samego początku przebiegała po myśli jastrzębian. Po asie serwisowym Salvadora Hidalgo Olivy było 2:6, później, gdy w polu zagrywki brylował Wojciech Sobala, goście jeszcze powiększyli dystans (8:14). W dalszej części seta skuteczna gra Olivy, Macieja Muzaja oraz Jasona De Rocco pozwoliły utrzymać bezpieczną przewagę (12:17, 15:20). Wynik seta na 20:25 atakiem z przesuniętej krótkiej ustalił Sobala.

Drugi set miał podobny przebieg. Siatkarze Jastrzębskiego Węgla szybko uzyskali przewagę (2:5 – po asie serwisowym Muzaja), mieli wyraźną przewagę w ataku, dzięki czemu rywale nie zdołali odrobić strat (7:12, 12:16). Promyk nadziei dał gospodarzom as serwisowy Pawła Pietraszko (18:21), końcówka znów jednak należała do jastrzębian, a atak Muzaja zakończył drugą odsłonę (19:25).

Dziesięciominutowa przerwa ożywiła gospodarzy, zupełnie odmiennie wpłynęła natomiast na podopiecznych trenera Ferdinando De Giorgiego. Pierwsze akcje należały co prawda do jastrzębian (3:6), szybko jednak to siatkarze GKS zaczęli nadawać ton grze. Przy stanie 9:8 po raz pierwszy w tym meczu uzyskali prowadzenie. Trafili na słabszy moment rywala i kuli żelazo, póki gorące. Dobrze prezentowali się w ofensywie, a Pietraszko (14:10) oraz Maciej Fijałek (19:15) zaskoczyli rywali zagrywką. Jastrzębianie popełniali błędy, ale jeszcze zerwali się do walki, złapali kontakt (19:18). Końcówka należała jednak do katowiczan. Gonzalo Quiroga zakończył tę partię skutecznym atakiem (25:22).

Set numer cztery rozpoczął się od festiwalu błędów (w całym secie jastrzębianie popełnili ich aż dziesięć!) i wyraźnej przewagi gospodarzy (8:3). Goście znów gonili wynik (15:13), ale seria czterech wygranych piłek, zwieńczona asem serwisowym Emanuela Kohuta, właściwie przesądziła sprawę zwycięstwa w tej partii (19:13). Skuteczny atak Kohuta zakończył seta (25:20), a obie ekipy mogły już przygotowywać się do tie-breaka.

Rozstrzygającą partię z ogromnym animuszem zaczęli jastrzębianie (0:4, 1:8), którzy bezlitośnie wykorzystywali problemy rywali na przyjęciu. Tak wysoka przewaga wypracowana w pierwszej części tie-breaka pozwoliła im kontrolować sytuację w końcówce. Kiwka Lukasa Kampy dała piłkę meczową (6:14), a skuteczny atak Muzaja oznaczał koniec gry (7:15).

MVP: Maciej Muzaj – atakujący Jastrzębskiego Węgla zdobył dla swej drużyny aż 29 punktów (w tym 2 blokiem oraz 2 zagrywką), miał 74% skuteczność w ataku. Poza nim najlepiej punktowali: Salvador Hidalgo Oliva (16), Jason De Rocco (13) – u zwycięzców; Gonzalo Quiroga (16), Paweł Pietraszko (14), Karol Butryn (13) i Emanuel Kohut (10) – w ekipie gospodarzy. Przyjezdni mieli wyraźną przewagę w ataku (50–69) oraz zagrywce (6–9); gospodarze lepiej punktowali blokiem (8–5).

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali, utrzymali miejsce w szóstce, ale stracili punkt. Czy ta strata okaże się kosztowna w ostatecznym rozrachunku?

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 2:3 (20:25, 19:25, 25:22, 25:20, 7:15)

GKS: Karol Butryn, Maciej Fijałek, Serhij Kapelus, Emanuel Kohut, Paweł Pietraszko, Gonzalo Quiroga – Bartosz Mariański (libero) oraz Marcin Komenda, Rafał Sobański, Adrian Stańczak, Dominik Witczak

Jastrzębski Węgiel: Jason De Rocco, Salvador Hidalgo Oliva, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Wojciech – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Ernastowicz, Rodrigo Quiroga, Patryk Strzeżek.

Pozostałe mecze 27. kolejki PlusLigi:

2018-03-23: Cerrad Czarni Radom – Cuprum Lubin 3:1 (25:20, 25:20, 18:25, 25:19)
2018-03-24: Łuczniczka Bydgoszcz – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (19:25, 32:34, 17:25)
2018-03-25: Dafi Społem Kielce – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (17.00)
2018-03-25: MKS Będzin – Aluron Virtu Warta Zawiercie (18.00)
2018-03-25: ONICO Warszawa – Asseco Resovia Rzeszów (20.00; transmisja – Polsat Sport)
2018-03-26: Espadon Szczecin – PGE Skra Bełchatów (18.00)
2018-04-04: BBTS Bielsko-Biała – Trefl Gdańsk (18.00).