Syn Ahonena mistrzem Finlandii! Rośnie nowa gwiazda skoków?

Mico Ahonen, syn słynnego Janne, ma zaledwie 16 lat, a w niedzielę został mistrzem Finlandii. Co prawda w zawodach zabrakło najlepszych skoczków z tego kraju, którzy odpoczywali po zmaganiach w Pucharze Świata, ale sam fakt, że Ahonen wychował potrafiącego skakać potomka jest dla Finów ogromną nadzieją.

Skoki narciarskie w Finlandii od dłuższego czasu nie odpowiadają obrazowi, jaki przez lata wykreowali w naszych oczach giganci skoczni pochodzący z tego kraju. Ojczyzna legendarnego Mattiego Nykanena od prawie dekady w elicie tego sportu praktycznie nie istnieje. Ostatnim z wielkich był Janne Ahonen, który jednak, mimo że wciąż skacze, poprzedni sukces odniósł w sezonie 2007/2008, kiedy zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Dziś Finlandia nie ma nowego Nykanena, nie ma nowego Ariego-Pekki Nikkoli, ani nowego Mattiego Hautamakiego. Ale może mieć za to... nowego Ahonena. W niedzielę bowiem syn 40-letniego skoczka, 16-letni Mico, odniósł wielki sukces - został mistrzem Finlandii. Młokos dokonał tego na obiekcie HS80 w Taivalkoski, oddając skoki na odległość 76,5 oraz 77,5 metra i wyprzedzając drugiego zawodnika o 8,2 m. Sukces byłby jeszcze większy, gdyby Mico wygrał konkurs z udziałem najlepszych obecnie skoczków w Finlandii - Anttiego Aalto, Eetu Nousiainena i przede wszystkim swojego ojca. Ci jednak odpoczywali po zawodach Pucharu Świata.

Czy Ahonen-junior spełni oczekiwania fińskich kibiców i nawiąże wkrótce do sukcesów ojca? Póki co musi trenować, bo na arenie międzynarodowej jeszcze praktycznie nie istnieje - na razie wystartował tylko w zawodach FIS Cup, ale swoją 34. pozycją w marcowym konkursie w Falun świata bynajmniej nie zawojował. Ma jednak czas. Marzeniem Ahonena-seniora jest wspólny start z synem na igrzyskach olimpijskich w 2022 roku. Mico będzie miał wtedy 21 lat i kto wie czy już wcześniej nie utrze ojcu nosa na skoczni.