El. ME U-17: Koniec marzeń o awansie. Polska przegrała z Irlandią

Reprezentacja Polski przegrała z Irlandią 0:1 w ostatnim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy U-17. Porażka przekreśliła szanse Biało-Czerwonych na awans do finałowego turnieju w Anglii.

Polacy stanęli przed niepowtarzalną szansą na wywalczenie awansu, bowiem już przed pierwszym gwizdkiem w Legnicy było wiadomo, że z Irlandią wystarczy tylko zremisować. Wynik spotkania mógł jednak zmienić kolejność w tabeli, a... odmienił losy awansu.

Już w 2. minucie Polacy przeprowadzili ciekawą akcję pod polem karnym rywali. Najpierw faulowany, a potem niesportowo uderzony przez Kamerona Ledwidge'a został tam Bartosz Bida, lecz arbiter nie dostrzegł przewinienia. W idealnej sytuacji do zdobycia bramki znalazł się później Patryk Richert. Piłka po jego strzale głową przeleciała minimalnie nad poprzeczką. Biało-czerwoni mieli przewagę na boisku. W końcówce pierwszej połowy mogli otworzyć wynik, lecz do bardzo dobrego dośrodkowania Karola Smajdora nie doszedł żaden z jego kolegów.

Podopieczni trenera Bartłomieja Zalewskiego w bardzo dobrym stylu wrócili na boisko po przerwie. Nie potrafili jednak wykorzystać swojej przewagi, a  Irlandczykom wystarczył zaledwie jeden stały fragment gry, by osiągnąć prowadzenie. Sytuacja była niecodzienna, bowiem po tragicznym dośrodkowaniu rywala sędzia gwizdnął i wskazał na jedenasty metr. Powtórki rozwiały jednak wątpliwości - Nawrocki w walce o dogodną pozycję przewrócił przeciwnika. Rzut karny pewnym strzałem na bramkę zamienił Troy Parrot. Remis wisiał w powietrzu. Polacy naciskali na bramkę Clarke'a, lecz piłka nie chciała wpaść do bramki i to nie zmieniło się do końca.

Reprezentacja Polski nie wykorzystała swojej szansy i przegrała 0:1. Gruzja wygrała z Macedonią aż 6:1 i to ona zajęła drugie miejsce w grupie premiowane awansem do majowych mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane w Anglii.

Polska - Irlandia 0:1 (0:0)

Bramka: Parrott 48 (k)

Polska: Marcel Lotka - Karol Smajdor, Wiktor Pleśnierowicz, Maik Nawrocki, Michał Bogacz (59. Olaf Kobacki) - Paweł Żuk (55. Mateusz Żukowski), Michał Karbownik, Javier Ajenjo Hyjek (67. Szymon Czyż), Mateusz Bogusz, Patryk Richert - Bartosz Bida

Irlandia: Kian Clarke - Max Murphy, Oisin McEntee, Nathan Collins, Kameron Ledwidge - Tyriek Wright (65. Sean Brennan), Jason Knight, Adam O’Reilly, Barry Coffey - Jordan McEneff (55. Adam Idah), Troy Parrott (78. Callum Thompson)

Żółte kartki: Żuk, Bogacz, Nawrocki - Coffey, Murphy