Sellin o rejsie Polska100: Promocja polskiej bandery

Inne
Sellin o rejsie Polska100: Promocja polskiej bandery
fot. PAP

To ma być rejs na lata 2018-2020 i każdy rok będzie kosztował 3 mln zł. To będzie uczestnictwo w najważniejszych regatach na świecie, promocja polskiej bandery oraz promocja 100-lecia odzyskania niepodległości – powiedział w środę wiceminister Jarosław Sellin o rejsie Polska100.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w „Kwadransie politycznym” TVP1 odniósł się do zarzutu, że Polska Fundacja Narodowa sfinansuje trzyletni rejs Mateusza Kusznierewicza w ramach akcji „Polska 100”, choć o wyborcach PiS wyraził się on, że to „ciemnogród”, a rządy PiS nazwał „dramatem dla Polski”. Mistrz olimpijski wspierał kampanię wyborczą byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

„Nie znam tych wypowiedzi, decyzja o tym, że takie wsparcie Mateusz Kusznierewicz otrzyma zapadła kilka miesięcy temu. Jeśli były takie wypowiedzi, to nad tym ubolewam” – powiedział Sellin.

 

Polityk PiS podkreślił, że dla niego ważne jest to, że nawet ktoś kto wypowiadał się w ten sposób, chce się włączyć do patriotycznego celu jakim jest promowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

„Jesteśmy wyrozumiali" – dodał Sellin. "Jestem pełnomocnikiem rządu ds. 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, cieszę się z każdej inicjatywy promującej ten jubileusz na świecie” - stwierdził.

 

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnił, że Polska Fundacja Narodowa sfinansuje podróż dookoła świata jachtu pod dowództwem Mateusza Kusznierewicza, której koszt ocenia się na 14, a nie 20 mln zł.

 

„To ma być rejs na lata 2018-2020 i każdy rok będzie kosztował 3 mln zł, czyli około 9 mln zł, jak ocenia PFN. To będzie uczestnictwo w najważniejszych regatach na świecie, promocja polskiej bandery oraz promocja 100-lecia odzyskania niepodległości” – wyjaśniał Sellin.

 

Wiceminister tłumaczył, że postanowiono kupić francuski jacht, bo nie da się w kraju wyprodukować w ciągu dwóch miesięcy jednostki, która ma przez trzy lata pływać po morzach i oceanach. „Trzeba wyruszyć już teraz, bo 2018 r. to rok jubileuszowy” - dodał.

 

Sellin poinformował rownież, że są jeszcze dwie podobne inicjatywy, żeby popłynąć w świat, a ostatecznym ich celem będzie światowy zlot młodzieży z udziałem papieża w Panamie. „Po przypłynięciu do jakiegoś ważnego portu są zorganizowane imprezy kulturalne i promocyjne promujące Polskę” - powiedział.

 

Wiceminister podkreślił, że podobnych pomysłów na poziomie lokalnym i regionalnym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zgłoszono 2,5 tys. „Żaden program operacyjny ministra kultury nie miał tylu zgłoszeń do realizacji tylko jednym roku” – dodał.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze