PBN: Adamek bez placków był nie do poznania

Sporty walki

"Każda zmiana w przypadku Tomka jest dobra. Na przykład rezygnacja z porannych placków. To jest nowy bodziec, który pozwala nam wzbudzić Adamka. Czy wiesz, jak on się zachowywał bez tych placków na treningach przez pierwszy tydzień?! Był nie do poznania!" – mówi dr Jakub Chycki, trener przygotowania fizycznego Tomasza Adamka w rozmowie z Przemysławem Iwańczykiem.

Przemysław Iwańczyk: - Rozmawiałem z Tomaszem Adamkiem. On jak mantrę powtarza, że ma 25 lat i podkreśla, że usłyszał to od Ciebie… Sam czuje się na 20.

 

Dr Jakub Chycki: Przede wszystkim musimy bardzo silnie działać na głowę Tomka i rzetelnie oceniać jego ciało. Porównujemy jego fizyczność, wiek biologiczny, wydajność systemu immunologicznego, możliwość radzenia sobie ze stresem wysiłkowym względem młodych zawodników, których mamy w drużynie. W tych wynikach widać, że jego organizm świetnie się regeneruje, doskonale znosi trudy wysiłku. Przejawia się to w wydolności tlenowej, beztlenowej, mocy mięśniowej, sile czy wytrzymałości tlenowej. Regres na pewno następuje, ale Tomek nigdy wcześniej nie podlegał takiej diagnostyce. Obecnie wiemy tyle, że nie borykamy się z kontuzjami aparatu ruchu i jesteśmy w stanie realizować spore obciążenia treningowe.

 

- Ta jego umiejętność szybkiej regeneracji i te parametry wskazujące na to, że jest młodszy niż wskazywałby na to jego wiek – to są cechy wrodzone czy wypracowane?

 

- Obie. Czynniki środowiskowe, przede wszystkim racjonalne żywienie i racjonalna suplementacja. Ale także higieniczny tryb życia, dobre prowadzenie się. To wszystko są cegiełki, które odgrywają ważną rolę w określeniu jego statutu zdrowia i wieku.

 

- O co chodzi z awanturą o placki?

 

- O to, że ich nie ma.

 

- Ale Tomek chce placki.

 

- Udało nam się trochę zmodyfikować przepis. Tomek jest pełen przyzwyczajeń, w tym przyzwyczajeń żywieniowych. Jednym z nich były te poranne placki…

 

- Wiesz co to znaczy zmienić nawyk u czterdziestoletniego faceta?

 

- To jest bardzo dobre! To jest nowy bodziec, który pozwala nam wzbudzić Adamka. Czy wiesz, jak on się zachowywał bez tych placków na treningach przez pierwszy tydzień?! Był nie do poznania! Teraz już to zaakceptował. Ale w przypadku Tomka każda zmiana jest dobra.

 

- Ile posiłków je Tomek Adamek?

 

- W tej chwili je sześć posiłków dziennie.

 

- Zakładając, że jego dzień trwa 16 godzin, posiłek je średnio co ok. 2,5 – 3 godziny.

 

- Tak, ale uwzględniamy tu posiłki okołotreningowe i potreningowe. W różnych okresach przygotowawczych posiłki są różne. W tej chwili przy dużych obciążeniach sparingowych jest większa podaż węglowodanów. Mamy większe obciążenie dla wysiłków bazujących na systemach glikolitycznych, więc musimy mu zwiększyć węglowodany. Kiedy zaczynaliśmy węglowodanów było stosunkowo mało. Dlatego wtedy tak przeżywał brak placków czy słodkiego miodu, które tak bardzo lubi. Spożywane paliwo zmienia się w zależności od potrzeb, które stawiamy przed organizmem dla realizacji celów treningowych.

 

- Ile jeszcze dajesz Tomaszowi Adamkowi w ringu? On sam nie potrafi złożyć takiej deklaracji. Wiele uzależnia od wyniku najbliższego starcia z Joeyem Abellem.

 

- To zawsze trudna decyzja. W moim przekonaniu… Do najbliżej porażki. To będzie rozsądne. Uważam to za granicę. Tomek nie musi niczego udowadniać. Świetnie „się bawimy” , choć jest do bardzo ciężka praca. Tomek robi to całe życie, robi to cały czas dobrze w wymiarze treningowym. Teraz musi udowodnić, że robi to dobrze w realnej walce. Nie można być mistrzem treningu. Choć widzę, że Tomek i tym wymiarze cały czas robi małe kroki do przodu. Przynajmniej w tym okresie, w którym współpracujemy. Tomek sam musi podjąć decyzję o zakończeniu kariery. Ale ja bezwzględnie wskazywałbym na moment, w którym przegra jedną z walk… Choć nikt z nas tego nie chce.

 

* dr Jakub Chycki – trener przygotowania fizycznego zawodników Polsat Boxing Night, wykładowca w Katedrze Teorii i Praktyki Sportu Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

 

Premiera nowego odcinka magazynu "Atleci", który zostanie poświęcony Polsat Boxing Night, w niedzielę 1 kwietnia o 13.20 w Polsacie Sport Extra.

 

Karta walk gali PBN: "Noc Zemsty":

Walka wieczoru:
Tomasz Adamek (52-5, 30 KO) vs Joey Abell (34-9, 32 KO)
Mateusz Masternak (40-4, 27 KO) vs Youri Kalenga (23-4, 16 KO)

o Międzynarodowe Mistrzostwo Polski w wadze junior ciężkiej:

Adam Balski (11-0, 8 KO) vs Denis Grachev (16-6-1, 9 KO)
Damian Jonak (39-0-1, 21 KO) vs Lukas Ndafoluma (11-1, 3 KO)

o mistrzostwo świata WBO w wadze super piórkowej:

Ewa Brodnicka (14-0, 2 KO) vs Sarah Pucek (8-2-1, 1 KO)
Robert Parzęczewski (19-1, 12 KO) vs Emmanuel Danso (28-2, 23 KO)

o pas mistrzostwo Polski w wadze półśredniej:

Łukasz Wierzbicki (15-0, 6 KO) vs Michał Żeromiński (13-3-1, 1 KO)
Michał Chudecki (11-2-1, 3 KO) vs Damian Wrzesiński (13-1-1, 5 KO)

 

Bilety na galę Polsat Boxing Night: „Noc Zemsty” dostępne na ebilet.pl!

 

W załączonym materiale cała rozmowa z dr. Jakubem Chyckim.

 

Premiera nowego odcinka magazynu "Atleci", który zostanie poświęcony Polsat Boxing Night, w niedzielę 1 kwietnia o 13.20 w Polsacie Sport Extra. 

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie