Dookoła Kraju Basków: Francuz Alaphilippe wygrał pierwszy etap. Kwiatkowski daleko

Francuz Julian Alaphilippe z grupy Quick-Step wygrał pierwszy etap kolarskiego wyścigu Dookoła Kraju Basków, ze startem i metą w Zarautz (162,1 km), i zdobył żółtą koszulkę lidera. Michał Kwiatkowski zajął 67. miejsce.

Na mecie etapu, już po zjeździe z ostatniej tego dnia górskiej premii II kategorii, okazał się szybszy od towarzysza ucieczki Słoweńca Primoza Roglica (LottoNL-Jumbo). Obaj uzyskali czas 4:17.46. Francuz odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie.

Grupę pościgową - ze stratą 23 s - przyprowadził sklasyfikowany na trzeciej pozycji Hiszpan Pello Bilbao (Astana).

Jedyny polski kolarz w stawce Michał Kwiatkowski (Sky), który na 139,9 km wygrał górską premię III kategorii, ukończył wyścig poza czołową dwudziestką. Ostatecznie sklasyfikowano go na 67. miejscu, ze stratą 3.54 do zwycięzcy.

Wtorkowy, drugi etap z Zarautz do Bermeo będzie miał 152,7 km długości. Wyścig zakończy się w sobotę.