Ajax Amsterdam będzie grał na stadionie Johana Cruyffa

Piłka nożna
Ajax Amsterdam będzie grał na stadionie Johana Cruyffa
fot. PAP

Od przyszłego sezonu holenderskiej ekstraklasy piłkarskiej stadion Ajaxu Amsterdam zmieni nazwę na Johan Cruyff ArenA. Klub postanowił w ten sposób uhonorować zmarłego w 2016 roku znakomitego zawodnika i trenera.

Nowe logo obiektu, znanego dotychczas pod nazwą Amsterdam ArenA, zostanie zaprezentowane 25 kwietnia. Tego dnia Cruyff skończyłby 71 lat.

 

"To wielka postać w historii Ajaxu. Pomógł temu klubowi zdobyć sławę i markę w kraju i za granicą. To wspaniałe, że stadion będzie nosił jego imię" - skomentował były bramkarz amsterdamskiego zespołu Edwin van der Sar, obecnie sprawujący w nim dyrektorskie stanowisko.

 

Cruyff zmarł 24 marca 2016 roku w wieku 68 lat. Przegrał walkę z nowotworem. Raka płuc zdiagnozowano u niego w październiku 2015 roku. W lutym 2016 mówiąc o swoim leczeniu ocenił, że "po pierwszej połowie prowadzę 2:0 i jestem pewny, że wygram ten mecz".

 

W 1999 roku słynny zawodnik został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. W światowym zestawieniu zajął drugie miejsce, ustępując Brazylijczykowi Pelemu. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki (1971, 1973, 1974). Podczas kariery powszechnie nazywano go "piłkarzem roku 2000", bo zdaniem wielu wyprzedził swoje czasy.

 

W reprezentacji Holandii w latach 1966-1978 rozegrał 48 spotkań, w których zdobył 33 gole. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Barcelona pod jego wodzą w latach 1988-1996 zdobyła 11 różnych trofeów. W ostatnich latach przed śmiercią prowadził reprezentację Katalonii.

 

Obecny stadion Ajaxu zbudowano w latach 1993-96. Może pomieścić 53 tysiące kibiców. O zmianie nazwy zaczęło się mówić niedługo po śmierci Cruyffa, jednak wówczas nie zapadły żadne oficjalne decyzje.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze