Lysenko: Polskiego uczyłem się czytając Mickiewicza, Słowackiego i Norwida

Sporty walki
Lysenko: Polskiego uczyłem się czytając Mickiewicza, Słowackiego i Norwida
fot. PAP

We wrześniu 2017 roku pochodzący z Ukrainy 21-letni Oleksii Lysenko (100 kg) został wicemistrzem Polski w judo. Wkrótce zadebiutuje w seniorskiej kadrze. Języka polskiego nauczył się czytając utwory m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida.

Kategoria do 100 kg od dłuższego czasu, podobnie jak np. 60 kg, należy do bolączek kolejnych trenerów reprezentacji biało-czerwonych. Być może to się zmieni za sprawą judoki urodzonego w Zaporożu, który od trzech lat mieszka i trenuje w Warszawie, w klubie AZS AWF. Obecnie przebywa z polską drużyną narodową na zgrupowaniu na Węgrzech.

- Judo zacząłem trenować mając 5 lat. Rodzice wybrali mi ten sport, ponieważ zajęcia były najbliżej domu. Byłem mistrzem Ukrainy kadetów, juniorów i młodzieżowców, a w seniorach zdobyłem srebro w 2016 roku – powiedział Lysenko.

W maju poprzedniego roku jeszcze raz pojechał na zawody na Ukrainę i sięgnął po wicemistrzostwo w gronie młodzieżowców (U-23). We wrześniu zaś wystartował w seniorskich mistrzostwach Polski w Opolu, gdzie dopiero w finale przegrał z doświadczonym Jakubem Wójcikiem (WKS Śląsk Wrocław).

- Po ukończeniu szkoły średniej, po rozmowach z rodzicami, zdecydował się na przyjazd do Polski. W AZS AWF Warszawa ćwiczę pod okiem wybitnego szkoleniowca Wojciecha Borowiaka, studiuję zaś na pierwszym roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierunek ekonomia menadżerska. Jeśli chodzi o debiut w MP, mogłem wystąpić w Opolu, bowiem tydzień wcześniej uzyskałem polskie obywatelstwo – dodał.

Oleksii Lysenko (ur. 24 grudnia 1996 roku) od trzech lat regularnie plasuje się na podium, a często wygrywa zawody rangi Pucharu Polski seniorów, a wcześniej juniorów. Nie uszło to uwadze selekcjonerów. Obecnie przebywa na Węgrzech, gdzie polska reprezentacja przygotowuje się do mistrzostw Europy w Tel Awiwie (26-28 kwietnia).

- Moim głównym celem na ten rok są jesienne, młodzieżowe mistrzostwa kontynentu. Z tego co wiem, w polskich barwach zadebiutuję w czerwcu w seniorskim Pucharze Europy w Belgradzie. Marzeniem są medale z imprez najwyższej rangi włącznie z medalem olimpijskim. W przeszłości na podium igrzysk stał np. Marian Tałaj, którego cenię za umiejętność przekazywania wiedzy technicznej oraz taktycznej – przyznał zawodnik.

Lysenko bardzo dobrze mówi po polsku. Wyjaśnił, że uczył się czytając literaturę polską oraz poprzez codzienną konwersację z Polakami.

- Najwięcej emocji wzbudza u mnie literatura wieszczy narodowych Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Cypriana Kamila Norwida – podkreślił.

en, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze