ME kobiet w szachach: Dziesięć Polek w Wysokich Tatrach

Inne
ME kobiet w szachach: Dziesięć Polek w Wysokich Tatrach
fot. PAP

W 19. mistrzostwach Europy kobiet w szachach, które w niedzielę rozpoczną się w Wysokich Tatrach na Słowacji, wystartują 142 zawodniczki z 30 krajów, w tym 10 Polek. Tytułu broni Ukrainka Anna Uszenina.

Polski Związek Szachowy największe nadzieje wiąże z występem Moniki Soćko. Urodzona w Warszawie 40-letnia zawodniczka niedawno wróciła z Tbilisi z brązowym trofeum mistrzostw Europy w grze błyskawicznej.

"Sukces ten, osiągnięty w doborowej stawce, na pewno dodał pewności siebie Monice, która w dorobku ma też brązowy medal mistrzostw kontynentu wywalczony w Rijece w 2010 roku. Pozostałe zawodniczki LOTTO kadry narodowej Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska i Klaudia Kulon powinny włączyć się do walki o awans do mistrzostw świata kobiet" - powiedział PAP szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel.

Kwalifikację uzyska 14 najlepszych szachistek. Rok temu ósme miejsce w ME - najwyższe w biało-czerwonej ekipie - zajęła Zawadzka.

Bartel przyznał, że z punktu widzenia szkoleniowego cieszy go liczny udział zawodniczek młodego pokolenia. Jego zdaniem niespodziankę może sprawić Alicja Śliwicka. Niespełna 17-letnia torunianka w ostatnim roku dokonała ogromnego postępu i awansowała na siódmą pozycję na polskiej liście rankingowej.

Listę uczestniczek turnieju w Wysokich Tatrach otwiera mistrzyni świata z 2015 roku Ukrainka Maria Muzyczuk. Poza nią trzy inne posiadają ranking ponad 2500 - Gruzinki Nino Baciaszwili i Nana Dżagnidze oraz Rosjanka Walentyna Gunina. Natomiast broniąca tytułu Uszenina jest rozstawiona dopiero z 22. numerem startowym.

Zawodniczki rozegrają 11 rund systemem szwajcarskim - pierwsza w niedzielę, ostatnia 19 kwietnia. Dzień wolny - 15 kwietnia. Tempo gry 90 minut na 40 ruchów + 30 minut na dokończenie + 30 sekund za każde posunięcie. Fundusz nagród - 70 tys. euro.

W polskich barwach wystąpią (według numerów startowych):
 
 11. Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice)
 19. Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław)
 33. Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik)
 57. Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń)
 64. Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów)
 68. Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice)
 86. Anna Kantane (KSz Polonia Wrocław)
 98. Anna Kubicka (SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza)
 99. Julia Antolak (GKSz Solny Zieleniewo)
137. Katarzyna Dwilewicz (KSz Polonia Wrocław).

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze