Prezes Ekstraklasy w Zarządzie European Leagues

Piłka nożna
Prezes Ekstraklasy w Zarządzie European Leagues
fot. PAP

Prezes Ekstraklasy SA, Marcin Animucki, został wybrany do Zarządu European Leagues – organizacji zrzeszającej ligi piłkarskie na naszym kontynencie. Tym samym Ekstraklasa będzie miała realny wpływ na kształtowanie przyszłości futbolu ligowego w Europie.

Decyzję o wyborze podjęło Zgromadzenie Ogólne European Leagues, obradujące w Edynburgu. Marcin Animucki został wybrany jednogłośną decyzją przez członków obrad. Znalazł się tym samym w dwunastoosobowym gronie zrzeszającym przedstawicieli takich lig jak Serie A, Ligue 1, Bundesliga, Premier League czy La Liga.

- Wybór do Zarządu European Leagues potwierdza, że działalność Ekstraklasy jest pozytywnie oceniana w Europie, także w czołowych ligach zagranicznych. Dzięki wielu nowatorskim projektom, które realizujemy wspólnie z klubami, jak choćby statystyki fitnessowe, działania z zakresu e-sportu czy nowa aplikacja mobilna Ekstraklasy, jesteśmy odbierani jako dynamiczna liga, wprowadzająca wiele innowacji. Wielokrotnie udowodniliśmy też, że chcemy i potrafimy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniami, stąd jesteśmy uznawani za wartościowego partnera, który może aktywnie włączyć się w prace na rzecz rozwoju europejskiego futbolu. To ogromne wyróżnienie nie tyle dla mnie, ale dla całej naszej ligi i grających w niej klubów – powiedział po wyborze Marcin Animucki.

Marcin Animucki jest jedynym przedstawicielem lig Europy Środkowo-Wschodniej w Zarządzie European Leagues. Jego wybór do tego grona to kolejne wyróżnienie dla polskiego futbolu na scenie międzynarodowej. Od kwietnia 2017 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, jest Członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA. Natomiast w kwietniu ubiegłego roku prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduski, został wiceprezesem ECA – największej organizacji zrzeszającej profesjonalne kluby piłkarskie na Starym Kontynencie.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego w Edynburgu Stowarzyszenie Europejskich Piłkarskich Lig Zawodowych zmieniło nazwę na European Leagues. Członkami organizacji jest ponad 30 lig z całego kontynentu. Nadrzędnym celem European Leagues jest wspieranie i ochrona rywalizacji klubowej na najwyższym poziomie, zarówno w kraju, jak i w Europie. Stowarzyszenie zapewnia także współpracę pomiędzy ligami zawodowymi w Europie oraz reprezentuje wspólne stanowisko swoich członków w relacjach z takimi organizacjami jak FIFA, UEFA i Unia Europejska.

Od lutego 2018 przewodniczący European Leagues Lars-Christer Olsson jest stałym członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA, czyli najważniejszego organu decydującego o kształcie europejskiego futbolu. Tym samym European Leagues jest pełnoprawnym członkiem struktur UEFA i ma pełne prawo głosu w kluczowych postanowieniach.

Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze