Zgodnie z przewidywaniami Majchrzak nie miał problemu z odniesieniem zwycięstwa nad znacznie niżej notowanym rywalem. 22-letni Polak jest 226. w rankingu ATP, a starszy o sześć lat Garanganga plasuje się na 490. pozycji. W sobotę zmierzyli się po raz pierwszy w karierze.

Pierwszego gema na swoim koncie zawodnik ekipy gości zapisał przy stanie 0:4. Później już lepiej pilnował własnego podania, ale i tak pewnie odsłonę wygrał gracz z Piotrkowa Trybunalskiego. W drugiej wyrównana walka trwała do stanu 2:2, a tenisista z Zimbabwe w czwartym gemie zdołał nawet przełamać Polaka. Później na korcie dominował już niepodzielnie Majchrzak. Spotkanie trwało 69 minut.

W drugim z sobotnich pojedynków w hali 100-lecia w Sopocie zagrają Michał Przysiężny i najwyżej sklasyfikowany w ekipie przyjezdnych Benjamin Lock.

Na niedzielę zaplanowano mecz deblistów – Łukasza Kubota i Marcina Matkowskia z Lockiem i Garangangą. Pół godziny po zakończeniu gry podwójnej Majchrzak zmierzyć ma się z Lockiem, a całe zmagania zwieńczy potyczka Garangangi z Przysiężnym.

Kontuzja stawu skokowego odniesiona na środowym treningów wyeliminowała ze składu pierwszą rakietę biało-czerwonych - Huberta Hurkacza. W miejsce wrocławianina powołany został Daniel Michalski.

W przeszłości doszło do dwóch meczów między tymi ekipami. W 1985 roku w Warszawie zespół z Afryki wygrał 3:2. Dwa lata później w Harare to Polacy byli lepsi w takim samym stosunku.

Biało-czerwoni poprzednio występowali w Grupie II w 2012 roku. Teraz spadli na trzeci poziom rozgrywek po wrześniowej porażce w barażu w Bratysławie ze Słowakami 1:4. W lutym w pierwszej rundzie wygrali ze Słoweńcami 3:2.

Ekipa Zimbabwe w pierwszej rundzie wygrała z Turcją 3:1. Afrykańska drużyna w ostatnich latach rywalizowała w Grupie III lub II tych rozgrywek.

Zwycięzca meczu w Sopocie o awans na zaplecze elity powalczy we wrześniu z lepszym z pary Rumunia-Maroko.

Wynik:

Polska - Zimbabwe 1:0

Kamil Majchrzak - Takanyi Garanganga 6:2, 6:2