W lutym 2013 roku Pistorius w nie do końca jasnych okolicznościach zastrzelił swoją partnerkę Reevy Steenkamp. Sam przyznał, że wziął ją za włamywacza. W stronę kobiety oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi.

 

W 2014 roku sąd skazał go na pięć lat pozbawienia wolności, uznano to za nieumyślne zabójstwo. Po prawie roku mógł opuścić więzienie, które zamieniono na areszt domowy.

 

Prokuratura zawnioskowała jednak o zakwalifikowanie czynu jako morderstwo. To karane jest w RPA co najmniej piętnastoletnim pozbawieniem wolności. Pod koniec 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny zdecydował się skazać go na sześć lat, ale karę podwojono w 2017 roku.

 

Pistorius postanowił wnieść apelację, ale Sąd Konstytucyjny RPA ją odrzucił, czym ostatecznie zamknął sprawę. Oznacza to, że podtrzymana została kara 13 lat i 5 miesięcy (od kary 15 lat odliczono to, co już odsiedział).

 

Pistorius jest sześciokrotnym mistrzem paraolimpijskim. W 2012 roku został pierwszym sportowcem, który wystartował na igrzyskach olimpijskich po amputacji obu kończyn.