PlusLiga: Asseco Resovia wykorzystała załamanie Indykpolu AZS Olsztyn

W pierwszym spotkaniu I rundy play–off PlusLigi siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali z Asseco Resovią 2:3. Rywalizacja w ćwierćfinałach toczy się do dwóch zwycięstw, a drugi (oraz ewentualny trzeci) mecz zostanie rozegrany w Rzeszowie.

W fazie zasadniczej w listopadzie w Rzeszowie górą była Asseco Resovia (3:0, MVP: Michał Kędzierski), natomiast w marcu olsztynianie wygrali na własnym parkiecie (3:1, MVP: Adrian Buchowski). Obie ekipy miejsce w czołowej szóstce zapewniły sobie w ostatniej kolejce spotkań. Siatkarze Asseco Resovii zajęli czwarte, a Indykpolu AZS – piąte miejsce w tabeli fazy zasadniczej; obie ekipy zgromadziły na swym koncie po 57 punktów.

Premierowa partia od początku przebiegała pod znakiem przewagi gospodarzy (3:1, 6:3). Co prawda przyjezdni zdołali odrobić straty po asie serwisowym Jakuba Jarosza (6:6), ale w środkowej części gospodarze znów zaczęli budować przewagę (16:12), a w ofensywie świetnie prezentował się Jan Hadrava. Po ataku Tomasa Rousseaux olsztynianie prowadzili w końcówce 23:19. Przyjezdni zdołali jeszcze, przy dobrych zagrywkach Jochena Schoepsa, złapać kontakt (23:22). Dwie ostatnie piłki padły jednak łupem gospodarzy: najpierw Robbert Andringa skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową, a po chwili Miłosz Zniszczoł asem serwisowym zamknął tę odsłonę (25:22).

Początek drugiego seta przebiegał pod znakiem wyrównanej walki obu ekip (9:9). Później w polu zagrywki pojawił się Hadrava i rozbił rywali: popisał się trzema asami, w kilku kolejnych serwisach przyjmujący drużyny z Rzeszowa również sobie nie poradzili; w efekcie Czech doprowadził do stanu 16:10. Później olsztynianie prowadzili jeszcze 20:13 i wydawało się, że przy takiej zaliczce spokojnie dokończą tę partię. Nic z tego – rzeszowianie ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego przy zagrywkach Thibault Rossarda (23:23). Seta zakończyła rywalizacja na przewagi, z której zwycięsko wyszli jednak gospodarze, którzy skutecznym blokiem ustalili wynik na 27:25.

Trzecią odsłonę lepiej rozpoczęli siatkarze Asseco Resovii (2:7), gra jednak szybko się wyrównała i wynik długo oscylował wokół remisu (9:9, 12:12, 16:16). W końcówce seta gra gospodarzy, szczególnie w ofensywie, wyraźnie straciła impet; nie skończyli kilku ataków, a przedłużone akcje padały łupem ekipy z Rzeszowa (18:18). Kolejne błędy w ataku pozwoliły przyjezdnym odskoczyć (19:21). W końcówce rzeszowianie nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa, a atak Dawida Dryji ze środka zakończył seta (23:25).

Czwarta partia to pogłębiający się kryzys gospodarzy, co bezlitośnie wykorzystywali siatkarze z Rzeszowa. W środkowej części ich przewaga była już wyraźna, gdy wygrali kilka akcji przy zagrywkach Rossarda (8:16). Z akcji na akcję stawało się jasne, że olsztynianie nie nawiążą już walki w tym secie. W końcówce zdołali wywalczyć kilka punktów, ale Aleksander Śliwka dopełnił formalności (19:25). Stało się jasne, że O wyniku pierwszego półfinału przesądzi więc tie-break. Lepiej rozpoczęli go siatkarze Asseco Resovii (1:5). Przy zmianie stron było 4:8, a po niej goście kontynuowali skuteczną grę w ataku, bloku oraz na zagrywce – asem serwisowym popisał się Barthélémy Chinenyeze (5:10). W końcówce goście kontrolowali sytuację. Blok Dryji dał ekipie z Podkarpacia piłkę meczową, a skuteczny atak Rossarda zakończył ponad dwu i półgodzinną batalię (6:15).

MVP: Dawid Dryja – środkowy gości wywalczył 17 punktów (1 as + 5 blok). Poza nim najlepiej punktowali: Aleksander Śliwka (16), Thibault Rossard (16), Jakub Jarosz (15), Barthelemy Chinenyeze (11) – Asseco Resovia; Jan Hadrava (20), Robbert Andringa (17), Tomas Rousseaux (17) – Indykpol AZS.

Indykpol AZS Olsztyn w rywalizacji do dwóch zwycięstw z Asseco Resovią przegrywa 0–1. Teraz rywalizacja przenosi się do Rzeszowa. Kolejny mecz zostanie rozegrany w sobotę 21 kwietnia (godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport), a ewentualny trzeci – w niedzielę 22 kwietnia. Na zwycięzcę tej rywalizacji czeka w półfinale ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia 2:3 (25:22, 27:25, 23:25, 19:25, 6:15)

Indykpol AZS: Robbert Andringa, Jan Hadrava, Jakub Kochanowski, Daniel Pliński, Tomas Rousseaux, Paweł Woicki – Michał Żurek (libero) oraz Adrian Buchowski, Mateusz Kańczok, Łukasz Makowski, Blake Scheerhoorn, Miłosz Zniszczoł.

Asseco Resovia: Barthelemy Chinenyeze, Dawid Dryja, Jakub Jarosz, Thibault Rossard, Aleksander Śliwka, Lukas Tichacek – Mateusz Masłowski (libero) oraz Michał Kędzierski, Łukasz Perłowski, Jochen Schoeps.

Play–off PlusLigi 2017/18:

Mecze o półfinał:

2018-04-18: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia 2:3 (25:22, 27:25, 23:25, 19:25, 6:15)
2018-04-18: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk (środa, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)

2018-04-21: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (sobota)
2018-04-21: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn (sobota)

2018-04-22: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (ewentualnie, w przypadku wyniku 1–1; niedziela)
2018-04-22: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn (ewentualnie, w przypadku wyniku 1–1; niedziela)