PlusLiga: Trefl Gdańsk o krok od półfinału

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przegrali z Treflem Gdańsk 1:3 w pierwszym meczu ćwierćfinału PlusLigi. Rywalizacja w I fazie play–off toczy się do dwóch zwycięstw, a drugi (oraz ewentualny trzeci) mecz zostanie rozegrany w Gdyni.

Faworytem w tej parze I rundy play–off PlusLigi byli siatkarze Trefla Gdańsk, którzy do ćwierćfinału awansowali na kilka kolejek przed końcem, z trzeciego miejsca w tabeli. Jastrzębski Węgiel do czołowej szóstki załapał się dopiero po ostatnim meczu fazy zasadniczej, wcześniej brązowych medalistów ubiegłego sezonu stawiano w pierwszym szeregu rozczarowań obecnych rozgrywek.

Pierwszy set nie potwierdził przedmeczowych prognoz. Gdańszczanie rozpoczęli go od serii nieskutecznych ataków, co przyniosło wysoką przewagę jastrzębianom (6:1). Skuteczna gra Macieja Muzaja i Salvadora Hidalgo Olivy pozwoliła utrzymać przewagę w kolejnych akcjach (14:8, 17:10). W końcówce jastrzębianie spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Jason De Rocco zakończył partię skutecznym atakiem (25:14).

W drugiej partii, po wyrównanym początku, od stanu 9:9 przewagę zaczęli budować gdańszczanie. W ataku skutecznie prezentował się Damian Schulz (10:15, 14:17), skuteczną zagrywkę dołożył Piotr Nowakowski (18:22), dobrze funkcjonował w tym secie gdański blok. Seta zamknął przestrzelony serwis Lukasa Kampy (21:25).

Trzecia odsłona była bardziej wyrównana od poprzednich. Co prawda w środkowej części przewagę uzyskali goście (14:17, 16:19), jednak jastrzębianie odrabiali straty i w końcówce im się to udało (23:23). Pomyłka Marcina Ernastowicza w polu zagrywki dała siatkarzom Trefla piłkę setową (23:24). Po ataku Muzaja wydawało się, że set zakończy się rywalizacją na przewagi. Trener Andrea Anastasi poprosił  jednak o weryfikację, która pokazała przekroczenie linii, co zadecydowało o porażce gospodarzy 23:25.

Set numer cztery miał jednostronne oblicze. Wyrównany był jedynie początek. Od stanu 9:9 inicjatywa należała już wyłącznie do ekipy z Gdańska, która najpierw zatrzymała rywali blokiem (10:14), a później już tylko powiększała przewagę (11:19, 13:21). Pomyłka Kampy w polu serwisowym zakończyła seta (14:25) i całe spotkanie. MVP: Damian Schulz.

W rywalizacji do dwóch zwycięstw Trefl prowadzi z Jastrzębskim Węglem 1–0. Kolejny mecz zostanie rozegrany w sobotę 21 kwietnia w Gdynia Arena (godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport), a ewentualny trzeci również w Gdyni – w niedzielę 22 kwietnia. Na zwycięzcę tej rywalizacji czeka w półfinale PGE Skra Bełchatów.

Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 1:3 (25:14, 21:25, 23:25, 14:25)

Jastrzębski Węgiel: Jason De Rocco, Salvador Hidalgo Oliva, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Wojciech Sobala – Jakub Popiwczak (libero) oraz Damian Boruch, Marcin Ernastowicz, Rodrigo Quiroga.
Trefl: Wojciech Grzyb, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Tyler James Sanders, Damian Schulz, Artur Szalpuk – Maciej Olenderek (libero) oraz Wojciech Ferens, Szymon Jakubiszak, Michał Kozłowski, Fabian Majcherski, Patryk Niemiec.

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 1–0 dla Trefla.

Play–off PlusLigi 2017/18:

Mecze o półfinał:

2018-04-18: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia 2:3 (25:22, 27:25, 23:25, 19:25, 6:15)
2018-04-18: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 1:3 (25:14, 21:25, 23:25, 14:25)

2018-04-21: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-04-21: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport)

2018-04-22: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (ewentualnie, w przypadku wyniku 1–1; niedziela)
2018-04-22: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn (ewentualnie, w przypadku wyniku 1–1; niedziela)