Polski Związek Narciarski podał składy reprezentacji

Zimowe
Polski Związek Narciarski podał składy reprezentacji
fot. PAP

Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Jakub Wolny znaleźli się w kadrze narodowej A w skokach narciarskich na sezon 2018/19. Polski Związek Narciarski ogłosił w środę oficjalne składy reprezentacji w niektórych dyscyplinach.

Tego dnia podano nazwiska reprezentantów Polski w narciarstwie klasycznym (skoki narciarskie i kombinacja norweska), alpejskim oraz dowolnym.

 

Miniony sezon był bardzo udany dla polskich skoczków, zwłaszcza dla Stocha. Niespełna 31-letni zawodnik wywalczył m.in. Puchar Świata oraz mistrzostwo olimpijskie na dużej skoczni w Pjongczangu, a z drużyną (również Kot, Kubacki i Hula) sięgnął w igrzyskach po brązowy medal.

 

W nowym sezonie austriacki trener Stefan Horngacher będzie miał do dyspozycji tych samych zawodników.

 

Nowym szkoleniowcem kadry B został natomiast Maciej Maciusiak, do tej pory pracujący z juniorami. Jego poprzednik, Czech Radek Żidek, będzie teraz w reprezentacji B trenerem technicznym. W tej kadrze znaleźli się Tomasz Pilch, Bartosz Czyż, Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Przemysław Kantyka.

 

W składzie kadry A w kombinacji norweskiej są: Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak, Paweł Twardosz i Wojciech Marusarz.

 

Jak dodano, przed Twardoszem i Marusarzem zostaną postawione zadania etapowe, które obaj powinni spełniać. W razie braku ich realizacji zawodnicy mogą zostać skreśleni ze składu kadry.

 

Zarząd PZN zdecydował również, że asystentem niemieckiego trenera Danny'ego Winkelmanna zostanie znany w przeszłości skoczek Robert Mateja, którego głównym zadaniem będzie podniesienie poziomu sportowego w części skokowej kombinacji norweskiej.

 

W narciarstwie alpejskim, jeżeli chodzi o seniorów, do kadry A została powołana tylko Maryna Gąsienica-Daniel.

 

"Maryna Gąsienica-Daniel jest naszą najlepszą narciarką alpejską, stąd Zarząd PZN postanowił objąć ją specjalną opieką. Zawodniczka w dalszym ciągu będzie prowadzona przez trenera Marcina Orłowskiego" - poinformowano na stronie związku.

 

W narciarstwie dowolnym w kadrze narodowej skicrossu jest Karolina Riemen-Żerebecka.

 

"Zarząd PZN zdecydował o kontynuowaniu szkolenia sportowego Karoliny Riemen-Żerebeckiej, mimo ciężkich kontuzji, które zawodniczka odniosła w ciągu ostatniego roku. Zarząd PZN na bieżąco będzie monitorował postępy w treningu. Zawodniczką opiekują się trenerzy Przemysław Buczyński oraz Tomasz Żerebecki" - poinformowano.

 

Jeżeli chodzi o biegi narciarskie, zarząd PZN postanowił powołać dwie oddzielne kadry narodowe A kobiet i mężczyzn. Poinformowano, że w biegach kobiet planuje się powołanie od sześciu do ośmiu zawodniczek pod kierunkiem trenera głównego Aleksandra Wierietielnego oraz jego asystentki Justyny Kowalczyk. Ostateczny skład osobowy w grupie zostanie podany do końca kwietnia.

 

W kadrze A mężczyzn planuje się powołanie od czterech do pięciu zawodników. Do prowadzenia tej grupy zarząd PZN postanowił pozyskać trenera zagranicznego.

 

"Do niektórych narodowych związków narciarskich rozesłane zostały informacje o poszukiwaniu trenera. Tymczasową opiekę nad grupą sprawuje trener Tadeusz Krężelok" - napisano na stronie związku.

 

W snowboardzie, jak poinformowano, grupy zostaną poszerzone o młodszych zawodników oraz zawodniczki, a ostateczne składy zostaną podane do końca kwietnia.

 

Zarząd PZN planuje powołać w snowboardzie trzy grupy szkoleniowe: Kadrę Narodową Alpejską prowadzoną przez Piotra Skowrońskiego, Kadrę Narodową Snowboardcross prowadzoną przez trenera Mariusza Kufla oraz Kadrę Narodową Slopestyle prowadzoną przez trenera Tomasza Tylkę.

 

Kadry narodowe (seniorskie) w skokach i kombinacji norweskiej na nowy sezon:

 

Skoki narciarskie

Kadra A: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny.

Kadra B: Tomasz Pilch, Bartosz Czyż, Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Przemysław Kantyka.

 

Kombinacja norweska

Kadra A: Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak, Paweł Twardosz, Wojciech Marusarz.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze