Złoty Kask: Historyczny triumf Hampela!

Żużel

Medale mistrzostw świata indywidualnie oraz drużynowo, medale w krajowym czempionacie, ale Złotego Kasku nigdy nie udało się wygrać. O kim mowa? O Jarosławie Hampelu, który we czwartkowy wieczór sięgnął wreszcie po swój pierwszy w karierze triumf w tych rozgrywkach, w co trudno uwierzyć. Gdzie jak gdzie, ale na swoim macierzystym torze w Pile wychowanek miejscowej Polonii okazał się najlepszy. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, a trzecie po biegu dodatkowym - Janusz Kołodziej.

Kibice musieli uzbroić się w cierpliwość, aby zobaczyć pierwszy bieg, bowiem posłuszeństwa odmówiła taśma startowa. Po dłuższej chwili udało się naprawić usterkę, a triumfatorem premierowego wyścigu okazał się być niespodziewanie Bartosz Smektała, który pogodził bardziej doświadczonych Krzysztofa Buczkowskiego i Krzysztofa Kasprzaka. W drugiej gonitwie taśmy dotknął Maciej Janowski i pierwszy raz na torze zaprezentował się rezerwowy Kacper Woryna, który na dystansie minął Adriana Cyfera. Trzy punkty zainkasował Grzegorz Zengota, a drugi był Norbert Kościuch. W trzecim biegu na tor upadł tuż po starcie Dominik Kubera, ale szybko wstał o własnych siłach i został dopuszczony do powtórki. W niej najlepszy okazał się Patryk Dudek. Bardzo ciekawie zapowiadał się wyścig czwarty, w którym znakomitą walkę o pierwsze miejsce stoczyli Jarosław Hampel i Bartosz Zmarzlik. Ostatecznie górą wyszedł wychowanek Stali Gorzów.

W drugiej serii Hampel zanotował pierwsze zwycięstwo w tym turnieju, mocno odpierając ataki swojego klubowego kolegi z Fogo Unii Leszno, Smektały. Kiepsko dysponowany był Kasprzak, który w szóstym biegu przyjechał dopiero trzeci. Zgoła odmiennie radził sobie jego kompan z Cash Broker Stali Gorzów, Zmarzlik, który imponował szybkością na dystansie i jako jedyny po ośmiu biegach miał komplet oczek na koncie.

W trzeciej serii startów Smektała udowodnił swoje aspiracje dotyczące triumfu w Złotym Kasku. Ciekawym rezultatem zakończył się bieg dziesiąty, w którym Dawid Lampart niespodziewanie pokonał Kasprzaka i nieomylnego Zmarzlika. Potknięcie się tego ostatniego wykorzystał Hampel, który wygrał w wyścigu dwunastym i zgłosił swój akces do pierwszego miejsca w turnieju.

Trzynasty bieg okazał się pechowym dla Lamparta, który upadł na pierwszym łuku, ale mógł pojechać w powtórce. W niej pierwszy do mety przyjechał Janusz Kołodziej, a swoją sytuację skomplikował Smektała, który nie zdobył żadnego punktu. W czternastej gonitwie na torze zaprezentował się Mateusz Szczepaniak, ponieważ Kasprzak dotknął taśmy. Kolejny raz triumfował Hampel, który stał się głównym kandydatem do zwycięstwa we czwartkowych zmaganiach. W następnym biegu z dobrej strony zaprezentował się Zengota, który przedarł się z ostatniej pozycji na drugą, wykorzystując zbyt szeroką jazdę Dudka. Z walki o triumf w Złotym Kasku nie rezygnował Zmarzlik, który brawurowo pojechał w biegu kończącym czwartą serię. Wszystko jednak zależało od Hampela.

W ostatniej serii startów kibice mogli obejrzeć kapitalne ściganie w 17. biegu, w którym przed taśmą stanęła trójka stałych uczestników cyklu Grand Prix. W stawce nie liczył się jednak Dudek, a emocje stworzyli Janowski, Smektała i Zmarzlik. W przedostatniej gonitwie zawodów poznaliśmy triumfatora tegorocznego Złotego Kasku, a został nim Jarosław Hampel, który przez cztery okrążenia nękał atakami Oskara Fajfera i dojechał do linii mety na drugim miejscu. To wystarczyło, aby zapewnić sobie pierwsze miejsce w cały zawodach! Na drugim stopniu podium uplasował się Bartosz Zmarzlik.

Aby rozstrzygnąć kolejne lokaty potrzebny był bieg dodatkowy. W nim wygrał Kołodziej przed Smektałą, Janowskim i Buczkowskim. Najlepsza piątka zawodów wywalczyła prawo do startu w międzynarodowych eliminacjach do przyszłorocznego cyklu Grand Prix.

Klasyfikacja:
1. Jarosław Hampel (2,3,3,3,2) 13
2. Bartosz Zmarzlik (3,3,1,3,1) 11
3. Janusz Kołodziej (1,3,1,3,2) 10+3
4. Bartosz Smektała (3,2,3,0,2) 10+2
5. Maciej Janowski (T,2,3,2,3) 10+1
6. Krzysztof Buczkowski (2,3,2,2,1) 10+0
7. Grzegorz Zengota (3,1,0,2,3) 9
8. Dawid Lampart (2,0,3,2,1) 8
9. Krzysztof Kasprzak (1,1,2,T,3) 7
10. Przemysław Pawlicki (1,2,2,1,0) 6
11. Patryk Dudek (3,2,0,1,D) 6
12. Norbert Kościuch (2,0,1,1,2) 6
13. Maksym Drabik (0,1,1,3,0) 5
14. Dominik Kubera (0,0,2,1,1) 4
15. Oskar Fajfer (0,1,0,0,3) 4
16. Kacper Woryna (1) 1
17. Adrian Cyfer (0,0,0,0,D) 0
18. Mateusz Szczepaniak (0) 0

Bieg po biegu:
1. B. Smektała, K. Buczkowski, K. Kasprzak, O. Fajfer
2. G. Zengota, N. Kościuch, K. Woryna, A. Cyfer
3. P. Dudek, D. Lampart, Prz. Pawlicki, D. Kubera
4. B. Zmarzlik, J. Hampel, J. Kołodziej, M. Drabik
5. J. Hampel, B. Smektała, G. Zengota, D. Kubera
6. J. Kołodziej, P. Dudek, K. Kasprzak, A. Cyfer
7. B. Zmarzlik, Prz. Pawlicki, O. Fajfer, N. Kościuch
8. K. Buczkowski, M. Janowski, M. Drabik, D. Lampart
9. B. Smektała, Prz. Pawlicki, M. Drabik, A. Cyfer
10. D. Lampart, K. Kasprzak, B. Zmarzlik, G. Zengota
11. M. Janowski, D. Kubera, J. Kołodziej, O. Fajfer
12. J. Hampel, K. Buczkowski, N. Kościuch, P. Dudek
13. J. Kołodziej, D. Lampart, N. Kościuch, B. Smektała
14. J. Hampel, M. Janowski, Prz. Pawlicki, Mat. Szczepaniak
15. M. Drabik, G. Zengota, P. Dudek, O. Fajfer
16. B. Zmarzlik, K. Buczkowski, D. Kubera, A. Cyfer
17. M. Janowski, B. Smektała, B. Zmarzlik, P. Dudek (D)
18. K. Kasprzak, N. Kościuch, D. Kubera, M. Drabik
19. O. Fajfer, J. Hampel, D. Lampart, A. Cyfer (D)
20. G. Zengota, J. Kołodziej, K. Buczkowski, Prz. Pawlicki

Bieg dodatkowy o miejsca 3-6: J. Kołodziej, B. Smektała, M. Janowski, K. Buczkowski

 

W załączonym materiale wideo skrót wyścigu o Złoty Kask.

Krystian Natoński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze