Mimo pracy wykonanej przez właściciela toru w Austin, warunki na torze podczas piątkowej rywalizacji były bardzo trudne. Ogromne ilości pyłu pozostałego po szlifowaniu nawierzchni, które miało na celu wyrównanie asfaltu, utrudniały rywalizację i odpowiednią interpretację zachowania motocykla. Co więcej praca wykonana w Teksasie nie poprawiła stanu toru, zniszczonego przez auta F1. Zawodnicy narzekali na niezwykle śliską i brudną nitkę przepięknego obiektu.

 

Przez dwie sesje treningowe Marc Marquez narzucał nieprawdopodobne tempo, dominując na tablicy wyników, przygotowując swoją maszynę do niedzielnego wyścigu. Co ciekawe, swoje najszybsze okrążenie wykonał na twardej tylnej oponie, co potwierdza, że prawdopodobniej tej mieszanki użyje na wyścig.

 

Rzutem na taśmę, w ostatnich chwilach treningu numer dwa, ale na miękkiej tylnej oponie swoje najszybsze okrążenie wykręcił Andrea Iannone. Wyprzedził tym samy Marca Marqueza oraz dwóch zawodników fabrycznej ekipy Yamahy - Mavericka Viñalesa i Valentino Rossiego. Biorąc pod uwagę, że na sobotę przewidywane są opady deszczu, prawdopodobne jest to że wyniki piątkowych sesji będą tymi, które zdecydują o alokacji miejsc w Q1 i Q2.

 

Także w piątek do Legend MotoGP wprowadzony został Randy Mamola. Ikona wyścigów, zawodnik, który co prawda nie zdobył tytułu mistrzowskiego, czterokrotnie finiszując na drugim miejscu w klasyfikacji generalne klasy 500. Randy od lat jest wspaniałym ambasadorem wyścigów motocyklowych i doradcą i wzorem do naśladowania dla wielu młodszych zawodników. Randy Mamola dokonał rzeczy niezwykłej, bo stawał na podium w trzech dekadach latach 70tych, 80tych i 90tych. W 151 startach zapewnił sobie 13 zwycięstw i łącznie 57 podiów.

 

Zawodnicy wyjadą na tor w sobotę o godz. 16:00 naszego czasu. Transmisje treningów i kwalifikacji na Polsatsport.pl, IPLI, Polsacie Sport News i Polsacie Sport Extra.