PlusLiga: Jastrzębski Węgiel pozostał w grze!

W drugim meczu ćwierćfinału PlusLigi Trefl Gdańsk przegrał z Jastrzębskim Węglem 1:3. Drużyna prowadzona przez trenera Ferdinando De Giorgiego przerwała trwającą od stycznia serię zwycięstw gdańszczan i wyrównała stan rywalizacji. Półfinalistę wyłoni więc trzecie starcie, które zostanie rozegrane w niedzielę 22 kwietnia w Gdyni.

W pierwszym meczu Jastrzębski Węgiel przegrał na własnym terenie z Treflem Gdańsk 1:3. W tej sytuacji podopieczni Andrei Anastasiego byli faworytami do awansu, choć ćwierćfinałowe starcia musieli rozegrać w Gdynia Arenie – z powodu rezerwacji Ergo Areny w dniach 19–22 kwietnia na spektakle Cirque do Solei.

Jastrzębianie nie chcieli rezygnować z marzeń o półfinale, co pokazała już pierwsza partia. Długo toczyła się ona przy przewadze gospodarzy (11:8, 14:10), jednak przyjezdni odrobili straty i uzyskali nawet przewagę po skutecznym ataku Salvadora Hidalgo Olivy (16:17). Rozpoczęła się walka punkt za punkt, a trzy ostatnie piłki padły łupem gdańszczan: dwa skuteczne ataki Mateusza Miki oraz blok na Olivie zakończyły seta (25:23).

Drugi set był jeszcze bardziej zacięty. Gra znów długo toczyła się przy przewadze gdańszczan (10:8, 15:12), a po serii skutecznych ataków Damiana Schulza prowadzili oni już 19:15. Goście nie rezygnowali i zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi. W niej Mika popełnił dwa błędy w ataku, a Oliva atakiem z przechodzącej piłki ustalił wynik na 27:29.

W trzeciej partii jastrzębianie od początku przejęli inicjatywę (4:8 – po asie serwisowym Wojciecha Sobali). W środkowej części gdańszczanie zdołali doprowadzić do remisu (12:12), ale znów zaczęli popełniać proste błędy (13:16, 14:20). Sytuacja wymknęła się gospodarzom z rąk, a gdy Szymon Jakubiszak posłał piłkę w aut (17:25), goście objęli prowadzenie w meczu.

Czwarty set nie przyniósł zmiany obrazu gry. Rozpędzeni siatkarze z Jastrzębia-Zdroju nie zmarnowali szansy i wykorzystali marazm gospodarzy. W środkowej części seta zaczęli budować przewagę (8:14), a w dalszej części seta Oliva i Maciej Muzaj spokojnie punktowali rywali. Przy stanie 15:22 wydawało się, że jest już po meczu, ale gospodarze zerwali się jeszcze do walki – wygrali pięć akcji z rzędu i zbliżyli się do jastrzębian na dwa oczka (20:22). Goście w porę się przebudzili. Oliva przerwał złą serię, następnie Muzaj zdołał przedrzeć się przez blok i wywalczył piłkę meczową, a chaotyczna akcja zakończona zagraniem Miki w siatkę zamknęła tę odsłonę (21:25) i cały mecz. Zwycięstwo jastrzębian oznacza, że półfinalistę wyłoni starcie numer trzy, które zostanie rozegrane w niedzielę (godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport).

MVP: Maciej Muzaj – atakujący jastrzębian wywalczył dla swej drużyny 26 punktów. Lepiej od niego punktował w tym meczu tylko Damian Schulz (27). Siatkarze Trefla popełnili zdecydowanie więcej błędów własnych od przeciwników (35–21). Co ciekawe, lepiej od rywali punktowali w ataku (60–59) i blokiem (7–4), nieco gorzej zagrywką (2–4).

We wcześniejszym sobotnim spotkaniu ćwierćfinałowym siatkarze Asseco Resovii przegrali z Indykpolem AZS Olsztyn 1:3. Podopieczni trenera Roberto Santilliego wyrównali stan rywalizacji do dwóch zwycięstw, półfinalistę z tej pary również wyłoni trzecie starcie, które zostanie rozegrane w niedzielę 22 kwietnia w Rzeszowie (godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport Extra).

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:23, 27:29, 17:25, 21:25)

Trefl: Wojciech Grzyb, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Tyler James Sanders, Damian Schulz, Artur Szalpuk – Maciej Olenderek (libero) oraz Wojciech Ferens, Szymon Jakubiszak, Michał Kozłowski, Daniel McDonnell, Patryk Niemiec.
Jastrzębski Węgiel: Jason De Rocco, Salvador Hidalgo Oliva, Lukas Kampa, Grzegorz Kosok, Maciej Muzaj, Wojciech Sobala – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Ernastowicz, Patryk Strzeżek.

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 1–1. Trzecie spotkanie odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia w Gdyni (godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport).

Terminarz i plan transmisji play–off PlusLigi 2017/18:

Mecze o półfinał (do dwóch zwycięstw):

2018-04-18: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia 2:3 (25:22, 27:25, 23:25, 19:25, 6:15)
2018-04-18: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 1:3 (25:14, 21:25, 23:25, 14:25)

2018-04-21: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (28:30, 25:21, 15:25, 23:25)
2018-04-21: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:23, 27:29, 17:25, 21:25)

2018-04-22: Asseco Resovia – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport Extra).
2018-04-22: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport)