Radni nadali imię Mariana Bublewicza (1950-1993) ulicy na Osiedlu Kętrzyńskiego. W uzasadnieniu uchwały przypomniano, że był on olsztynianinem i "niestrudzonym ambasadorem" rodzinnego miasta, najlepszym polskim kierowcą rajdowym przełomu lat 80. i 90. ub. stulecia, wicemistrzem Europy z 1992 r., oraz sześciokrotnym mistrzem Polski. Jak podkreślono, był to "jednocześnie człowiek niesłychanie skromny i życzliwy".

Starania o takie uhonorowanie wybitnego rajdowca trwały od 2006 r. Podejmowali je m.in. jego bliscy, przyjaciele i współpracownicy, a także środowiska związane ze sportem motorowym, w tym Automobilklub Warmiński i kibice. Uchwała o nadaniu nowej nazwy ulicy wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w dzienniku urzędowym woj. warmińsko-mazurskiego.

Bublewicz zmarł 20 lutego 1993 r. w szpitalu w Lądku-Zdroju na skutek ran odniesionych w wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego.

Jego śmierć spowodowała całkowitą zmianę standardów bezpieczeństwa obowiązujących na trasach rajdowych w Polsce. Ponieważ na trasie rajdu nie było samochodu ratowniczego, ciężko rannego kierowcę wyciągnęli, posługując się prymitywnymi narzędziami - kibice i strażacy ochotnicy. Potem ścięli jedyne, rosnące w rowie drzewo, o które rozbił się samochód i zrobili z niego krzyż. W miejscu wypadku postawiono także pamiątkowy kamień, przy którym w rocznice tragedii palą się znicze.

Pośmiertnie, w 2000 r. w plebiscycie miesięcznika "Auto Motor i Sport", Bublewicz otrzymał tytuł Najlepszego Polskiego Kierowcy Rajdowego XX wieku.

W Olsztynie w rocznicę śmierci rajdowca odbywa się co roku uroczysty "przejazd pamięci", organizowany przez Olsztyński Klub Motorowy im. Mariana Bublewicza. Kolumna samochodów przejeżdża przez miasto i zatrzymuje się przy cmentarzu komunalnym,, gdzie uczestnicy składają kwiaty na grobie tragicznie zmarłego sportowca. Od czerwca 1993 r. jest on patronem olsztyńskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego.