Lekkoatletyczne HME: Toruń organizatorem imprezy w 2021 roku

Inne
Lekkoatletyczne HME: Toruń organizatorem imprezy w 2021 roku
fot. PAP

Toruń będzie w 2021 roku organizatorem halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Decyzję w tej sprawie Rada European Athletics podjęła w piątkowe popołudnie w Berlinie. Za polską kandydaturą głosowało 11 członków rady, a za holenderskim Apeldoorn 4.

Informację w tej sprawie przekazał PAP Maciej Jałoszyński z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Było to trzecie podejście polskiego miasta do organizacji tej imprezy. W 2017 roku Toruń przegrał z Belgradem, a w 2019 - z Glasgow. Rywalem w wyścigu o organizację HME 2021 było holenderski Apeldoorn.

 

"Wreszcie się udało! Dwa lata temu minimalnie pokonało nas Glasgow, teraz już nie było na nas mocnych. Tym zwycięstwem wpisujemy się w trend sukcesów sportowych polskich lekkoatletów. Dzisiejszy berliński sukces jest z pewnością tylko preludium do znakomitych występów naszych zawodników na tutejszym stadionie podczas sierpniowych mistrzostw Europy" – powiedział po wyborze miasta-gospodarza cytowany przez PZLA dyrektor ds. międzynarodowych Piotr Długosielski.

 

Prezydent Torunia Michał Zaleski wskazał, że wynik głosowania pokazał dobre przygotowanie miasta do organizacji tego wydarzenia.

 

"Czas przygotowań mamy w dużej mierze przed sobą. Dziś była wielka, spontaniczna radość. Słyszeliśmy sporo pochwał - nie tylko za prezentację, ale za samo przygotowanie do organizacji tak wielkiej imprezy lekkoatletycznej. Furorę zrobiło wsparcie mieszkańców, którzy zebrali się na naszej Starówce i ze swoich ciał utworzyli literkę T" - podkreślił Zaleski.

 

Przed wyborem European Athletics wielu sportowców włączyło się w akcję promującą polską kandydaturę "Time for Toruń", czyli "Czas na Toruń". Także społeczność lokalna zaangażowała się w tej projekt, a wspólne zdjęcie mieszkańców, sportowców z miejskich klubów i władz miasta było prezentowane w Berlinie.

 

"Cieszę się, że Halowe Mistrzostwa Europy 2021 zostały przyznane Toruniowi. Będę powtarzała to do znudzenia, ale uważam, że to miasto posiada jedną z najlepszych, a może i najlepszą oraz najszybszą halę na świecie. Jestem przeszczęśliwa, że po raz kolejny, jeśli tylko zdrowie pozwoli, będę mogła rywalizować z najlepszymi na swojej ziemi, przed wspaniałą polską publicznością" - skomentowała dla PAP decyzję władz europejskiej LA halowa wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy w sztafecie 4x400 m Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice).

 

Halowy wicemistrz świata na 1500 m Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgosz SL) podkreślił w rozmowie z PAP, że na to liczył i kibicował prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku LA Krzysztofowi Wolsztyńskiemu.

 

"Wiem, co to znaczy biegać u siebie na podwórku i jaką energię to daje. Obiekt w Toruniu od początku powstania był dla mnie najlepszym pod dachem. Już nie mogę się doczekać tej imprezy. Myślałem o zakończeniu kariery po IO w Tokio w 2020 roku, ale teraz nie ma takiej opcji. Zrobię wszystko, żeby przed swoimi kibicami w Toruniu zdobyć złoto" - dodał Lewandowski.

 

HME 2021 odbędą się w Arenie Toruń - obiekcie, w którym na stałe położona jest lekkoatletyczna bieżnia. Najbliższe HME odbędą się od 1 do 3 marca 2019 roku w Glasgow. Dokładny data toruńskich zawodów nie jest jeszcze znana.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze