MŚ 2018: Trener Halilhodzic odpiera zarzuty japońskiej federacji

Piłka nożna
MŚ 2018: Trener Halilhodzic odpiera zarzuty japońskiej federacji
fot. PAP

Były już selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Japonii Vahid Halilhodzic odpiera zarzuty tamtejszej federacji, twierdząc m.in., że nie miał kłopotów z komunikacją w drużynie. Podczas piątkowej konferencji w Tokio dodał, iż wciąż nie rozumie przyczyny zwolnienia.

Bośniak został zwolniony na niewiele ponad dwa miesiące przed mistrzostwami świata w Rosji; Japonia będzie jednym z rywali Polaków. Zastąpił go Akira Nishino, dotychczas dyrektor techniczny federacji.

Zdaniem Halilhodzica, wcale nie było jakichś nieporozumień z niektórymi japońskimi graczami, a także nieprawdą jest stwierdzenie, że zawodnicy stracili do niego zaufanie.

- Przez trzy lata pracy w reprezentacji nigdy nie miałem z nikim żadnych problemów. Miałem świetne relacje i z piłkarzami, i ze sztabem. A jeśli ktokolwiek był winny braku komunikacji, to federacja JFA. Bez wcześniejszych rozmów poinformowano, że będzie zmiana trenera. To kompletne zaskoczenie dla mnie i moich współpracowników. Prezes mógł mi wcześniej coś powiedzieć, podobnie jak Nishino - stwierdził na spotkaniu z dziennikarzami w Tokio.

Według władz JFA (prezesem jest Kozo Tashima), na niekorzyść 65-latka przemawiały słabsze ostatnio wyniki reprezentacji, w marcu remis z Mali 1:1 i porażka z Ukrainą 1:2.

- To były gry w ramach przygotowań do mistrzostw świata, nie koncentrowaliśmy się na wynikach. Dałem szansę młodym zawodnikom z myślą o budowie mocnego składu na mundial. Wiem, że niektórzy reprezentanci byli niezadowoleni z małej liczby minut na boisku, ale to jest część sportu i może się zdarzyć w każdym zespole. Czuliśmy się razem jak w rodzinie - ocenił Halilhodzic.

Szkoleniowiec podkreślił, że otrzymał wiele informacji od swych byłych podopiecznych, którzy go wspierają i chwalą zakończoną już współpracę.

Halilhodzic kadrę Japonii objął w marcu 2015 roku. Wcześniej był m.in. selekcjonerem reprezentacji Algierii, która pod jego wodzą zebrała wiele pochwał podczas MŚ w Brazylii. Dotarła wówczas do 1/8 finału, gdzie dopiero po dogrywce przegrała 1:2 z późniejszymi triumfatorami - Niemcami. Po turnieju zrezygnował, choć do pozostania namawiali go kibice, władze federacji, a nawet prezydent kraju.

Polska z Japonią zmierzy się 28 czerwca w Wołgogradzie, na zakończenie zmagań w fazie grupowej MŚ. Wcześniej podopieczni Adama Nawałki zagrają z Senegalem (19 czerwca w Moskwie) i Kolumbią (24 czerwca w Kazaniu).

- Zawsze będę życzył wszystkiego najlepszego Japończykom - powiedział Halilhodzic.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze