Ajax Amsterdam górą w hicie kolejki. 3:0 z AZ Alkmaar!

Ajax Amsterdam pokonał AZ Alkmaar 3:0 w szlagierowym meczu 33. kolejki Eredivisie. Na listę strzelców wpisali się Donny van de Beek, Justin Kluivert oraz David Neres. Dzięki temu gospodarze są już pewni udziału w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Piłkarze Ajaksu Amsterdam i AZ Alkmaar przed pierwszym gwizdkiem sędziego zajmowali odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Na dwie kolejki przed końcem sezonu zasadniczego dzieliło ich pięć punktów. To oznaczało, że "Kalmary" miały jeszcze szanse wyprzedzić bardziej utytułowanego rywala. Warunek był jeden... by podtrzymać szanse, musiały odnieść zwycięstwo.

Gospodarze otworzyli wynik pod koniec pierwszej połowy. Matthijs de Ligt ładnie zakręcił jednym z rywali w polu karnym i dośrodkował wprost na głowę Donny’ego van de Beeka. Ten, stojąc pięć metrów od bramki Marco Bizota, nie miał najmniejszych problemów z posłaniem piłki do siatki.

Tuż po przerwie było już 2:0. Noussair Mazraoui  dośrodkował w kierunku Klaasa-Jana Huntelaara, ten zgrał do Justina Kluiverta, kóry mocnym strzałem z kilku metrów pokonał bramkarza.

Kropkę nad "i" na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry postawił David Neres. Brazylijczyk popisał się ładnym strzałem zza pola karnego. Bizot był bezradny...

Taki wynik sprawił, że Ajax Amsterdam powiększył przewagę nad AZ Alkmaar do ośmiu punktów, czym zagwarantował sobie drugie miejsce w tabeli i grę w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów.

Ajax Amsterdam - AZ Alkmaar 3:0 (1:0)

Bramki: Van de Beek 38, Kluivert 49, Neres 87

Ajax Amsterdam: Andre Onana – Noussair Mazraoui (87. Jurgen Ekkelenkamp), Matthijs de Ligt, Maximilian Woeber, Nicolas Tagliafico – Hakim Ziyech, Lasse Schone, Donny van de Beek – David Neres (90. Rasmus Kristensen), Klaas-Jan Huntelaar (66. Kasper Dolberg), Justin Kluivert

AZ Alkmaar: Marco Bizot – Jonas Svensson, Ron Vlaar (79. Joris van Overeem), Pantelis Hatzidiakos, Thomas Ouwejan (25. Owen Wijndal) – Fredrik Midtsjo, Guus Til, Teun Koopmeiners –Alireza  Jahanbakhsh, Ferdy Druijf (64. Iliass Bel Hassani), Mats Seuntjens