Polscy siatkarze jeszcze bez awansu na ME. Szansa w kolejnej rundzie

Siatkarze reprezentacji Polski juniorów zajęli drugie miejsce na turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw Europy U–20 rozegranym w ukraińskich Czerkasach. O awans będą musieli powalczyć w kolejnej rundzie kwalifikacji.

Podopieczni trenera Mariusza Sordyla rywalizację na turnieju w Czerkasach rozpoczęli od falstartu. Przegrali z Białorusią w trzech setach, a w każdym z nich zdołali wywalczyć po dwadzieścia punktów. By pozostać w grze o awans, musieli w kolejnym meczu ograć gospodarzy imprezy – Ukraińców. Pierwszą partię przegrali, ale w trzech kolejnych byli górą. Dwa ostatnie sety miały wyrównany przebieg, oba zakończyły się wynikiem 25:23.

Zdecydowane zwycięstwo w trzecim meczu nad reprezentacją Chorwacji (3:0) dało Polakom drugie miejsce w turnieju i przedłużyło szansę na awans do turnieju finałowego ME U–20. Zadecyduje o tym III runda kwalifikacji, która zostanie rozegrana na przełomie czerwca i lipca.

Występ polskich siatkarzy na Ukrainie można uznać za rozczarowanie. Przypomnijmy, że Polacy wcześniej dominowali w tej kategorii wiekowej. Złota drużyna prowadzona przez trenerów Sebastiana Pawlika i Macieja Zendeła w kategorii U–20 sięgnęła zarówno po mistrzostwo Europy (Bułgaria 2016), jak i po mistrzostwo świata (Czechy 2017). Jak się okazuje, nie będzie łatwo zastąpić ten zdolny rocznik...

Pierwszą lokatę i bezpośredni awans uzyskali w Czerkasach siatkarze Białorusi. Podopieczni Olega Mikanowicza wygrali wszystkie spotkania, tracąc w nich zaledwie jednego seta (3:0 z Polską, 3:1 z Chorwacją, 3:0 z Ukrainą). Awans z innych grup uzyskały: Finlandia, Francja, Niemcy, Portugalia, Rosja, Turcja i Włochy.

W II rundzie eliminacji wystąpiło 29 reprezentacji podzielonych na osiem grup (5 po 4 oraz 3 po 3 zespoły). Osiem najlepszych drużyn, zwycięzców grup, uzyskało bezpośredni awans do finałów mistrzostw Europy juniorów. Osiem kolejnych (Czechy, Grecja, Hiszpania, Izrael, Łotwa, Rumunia, Serbia oraz Polska), o dwa wolne miejsca zagra w turniejach III rundy kwalifikacyjnej, które zostaną rozegrane od 28 czerwca do 1 lipca. Turniej finałowy ME U–20 odbędzie się w Holandii i Belgii w dniach 14–22 lipca.

Eliminacje ME U–20 (Czerkasy, 27–29 kwietnia):

2018-04-27: Chorwacja – Ukraina 0:3 (17:25, 16:25, 18:25)
2018-04-27: Polska – Białoruś 0:3 (20:25, 20:25, 20:25)
2018-04-28: Polska – Ukraina 3:1 (22:25, 25:17, 25:23, 25:23)
2018-04-28: Białoruś – Chorwacja 3:1 (25:20, 25:19, 22:25, 25:18)
2018-04-29: Białoruś – Ukraina 3:0 (25:21, 25:13, 25:14)
2018-04-29: Polska – Chorwacja 3:0 (25:17, 25:14, 25:18).