PlusLiga: Trefl Gdańsk górą w pierwszym meczu o brąz!

W pierwszym spotkaniu o III miejsce PlusLigi siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali z Treflem Gdańsk 2:3, choć wygrali dwie pierwsze odsłony. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw, kolejny mecz zostanie rozegrany w Ergo Arenie.

Pierwsza odsłona walki o brązowy medal mistrzostw Polski została rozegrana w Hali Urania w Olsztynie. Obie ekipy można uznać za rewelacje tego sezonu, rywalizacja o brąz zapowiadała się więc niezwykle interesująco.

Trefl Gdańsk w obecnym sezonie sięgnął już po Puchar Polski. Podopieczni Andrei Anastasiego w turnieju finałowym w Hali Stulecia we Wrocławiu ograli kolejno ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1 i PGE Skrę Bełchatów 3:0. W końcówce fazy zasadniczej PlusLigi zanotowali serię kilkunastu zwycięskich meczów. W ćwierćfinale wygrali po zaciętych bojach z Jastrzębskim Węglem, a w półfinale, również po emocjonujących starciach, musieli uznać wyższość PGE Skry.

Indykpol AZS Olsztyn po raz pierwszy od dekady awansował do czołowej czwórki ekstraklasy. Podopieczni Roberto Santilliego w ćwierćfinale sensacyjnie wyeliminowali Asseco Resovię, wygrywając dwa mecze na Podpromiu. W półfinale, po dwóch meczach zakończonych tie-breakami, musieli uznać wyższość obrońców tytułu – ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Premierowy set meczu o brąz od mocnego uderzenia rozpoczęli olsztynianie (4:0). Dalsza część seta również toczyła się przy kilkupunktowej przewadze gospodarzy. Kluczowy moment tej partii to seria czterech zdobytych punktów, zwieńczona asem serwisowym Jakuba Kochanowskiego (16:11). W końcówce goście nie byli już w stanie wiele zdziałać, a skuteczni w ofensywie siatkarze Indykpou AZS pewnie zmierzali po zwycięstwo. Paweł Woicki punktową zagrywką wywalczył piłkę setową, a dwie akcje później przestrzelony serwis Bradleya Guntera zakończył seta (25:16).

Druga partia miała dużo bardziej wyrównany przebieg. Gdańszczanie odskoczyli na kilka punktów po serii wygranych piłek (8:11). Świetnie w bloku prezentował się Daniel McDonnell (10:15), kolejne punkty dokładali Piotr Nowakowski (13:18) i Damian Schulz (16:21). Przy pięciu punktach zaliczki w tej fazie seta, wydawało się, że Trefl spokojnie rozegra tę końcówkę. Gospodarze ruszyli jednak do odrabiania strat, a w rolach głównych wystąpili Kochanowski i Jan Hadrava. Najpierw wyrównali (22:22), następnie wywalczyli piłkę setową, i choć rywale zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi, w niej dwa skuteczne ataki rozstrzygnęły rywalizację na korzyść Indykpolu AZS (26:24).

Sporych emocji dostarczył również set numer trzy. Lepiej rozpoczęli go przyjezdni (4:7), którzy przeważali na przestrzeni seta (12:15, 15:19). W końcówce, podobnie jak w poprzedniej partii gospodarze odrabiali straty. Po autowym ataku Artura Szalpuka rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. W niej, na skuteczne ataki Hadravy i Robberta Andringi odpowiedzieli Nowakowski i Mateusz Mika, a blok McDonnella ustalił wynik na 26:28.

W czwartej odsłonie, po wyrównanym początku (7:7), przewagę zaczęli budować przyjezdni (11:15). Fragment dobrej gry pozwolił gospodarzom złapać kontakt punktowy z rywalami (15:16), ale słabości olsztyńskiego przyjęcia znów pozwoliły gdańszczanom odskoczyć (16:20). Olsztynianie nie rezygnowali, ale decydujące piłki padły łupem siatkarzy Trefla. Atak McDonnela z przechodzącej piłki dał im piłkę setową (22:24), a Mika skutecznym atakiem z prawego skrzydła zakończył czwartą partię (23:25),

Mecz miał się więc rozstrzygnąć w tie-breaku, w którym przy zmianie stron punkt zaliczki mieli siatkarze Trefla (7:8). Dwie akcje później przewagę mieli gospodarze (9:8), jednak końcówka znów należała do gdańszczan. Dobra gra Nowakowskiego (10:12), błędy własne gospodarzy oraz blok Wojciecha Ferensa na Hadravie przesądziły o ich zwycięstwie w tej partii (12:15) oraz w całym meczu. MVP: Artur Szalpuk

Pierwszy mecz o III miejsce PlusLigi:

Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk 2:3 (25:16, 26:24, 26:28, 23:25, 12:15)

Indykpol AZS: Robbert Andringa, Jan Hadrava, Jakub Kochanowski, Tomas Rousseaux, Paweł Woicki, Miłosz Zniszczoł – Michał Żurek (libero) oraz Adrian Buchowski, Mateusz Kańczok, Łukasz Makowski, Daniel Pliński.
Trefl: Daniel McDonnell, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Tyler James Sanders, Damian Schulz, Artur Szalpuk – Maciej Olenderek (libero) oraz Wojciech Ferens, Bradley Gunter, Szymon Jakubiszak, Michał Kozłowski, Fabian Majcherski, Patryk Niemiec.

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 1–0 dla Trefla. Drugi mecz w sobotę 5 maja w Ergo Arenie.