Szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Żukow nie ubiega się o reelekcję

Inne
Szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Żukow nie ubiega się o reelekcję
fot. PAP/ITAR-TASS

Prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, wiceprzewodniczący Dumy Federacji Rosyjskiej Aleksander Żukow postanowił nie ubiegać się o reelekcję w wyborach zaplanowanych na 29 maja. Decyzję argumentuje nawałem obowiązków państwowych.

Urodzony 1 czerwca 1956 roku Żukow ukończył w 1978 roku Wydział Ekonomiczny moskiewskiego uniwersytetu im. Michaiła Łomonosowa ze specjalnością ekonomista-matematyk. Kolejne lata poświęcił dalszemu zgłębianiu wiedzy ekonomicznej. Studiował w ZSRR oraz na Harwardzie.

12 grudnia 1993 został wybrany po raz pierwszy na posła do Dumy, w której obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego. Od 9 marca 2004 roku do 4 grudnia 2011 roku był wicepremierem.

20 maja 2010 roku zastąpił na stanowisku szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Leonida Tiagaczewa. Otrzymał 204 głosy, a tylko pięć było przeciwnych wyborowi.

Na sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego 10 września 2013 roku w Buenos Aires wszedł w skład tego gremium.

Wśród kandydatów do objęcia funkcji szefa rosyjskiego ruchu olimpijskie znajduje się m.in. czterokrotny złoty i raz brązowy medalista olimpijski w turnieju drużynowym szablistów i zarazem wiceprzewodniczący komitetu Stanisław Pozdniakow. Termin zgłaszania kandydatur upływa 14 maja, wybory odbędą się 29 maja.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze