LOTOS MPPK: Betard Sparta ze złotymi medalami!

Żużel

Sporych emocji dostarczył czwartkowy finał LOTOS Mistrzostw Polski Par Klubowych na torze w Ostrowie Wielkopolskim. Siedem klubów walczyło o miano najlepszej drużyny w jeździe parowej. Zdecydowanie najlepsi okazali się żużlowcy Betard Sparty Wrocław, natomiast drugie miejsce przypadło Falubazowi Zielona Góra. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy forBET Włókniarza Częstochowa, którzy po biegu dodatkowym pokonali Grupę Azoty Unię Tarnów.

Już w pierwszym biegu doszło do sporej niespodzianki, bowiem gospodarze z miejscowej TŻ Ostrovii urwali punkty faworyzowanemu Falubazowi Zielona Góra. Najlepszy okazał się Patryk Dudek, ale Patryk Dolny oraz Zbigniew Suchecki potrafili uporać się z rutynowanym Piotrem Protasiewiczem. O ile w pierwszych dwóch wyścigach o losach decydował głównie start i rozegranie pierwszego łuku, tak w dalszej fazie rywalizacji kibice byli świadkami ciekawych gonitw. Nie brakowało także upadków, ale szczęśliwie bez poważnych konsekwencji. Z nawierzchnią toru zapoznał się Artur Mroczka z Grupy Azoty Unii Tarnów oraz Tobiasz Musielak reprezentujący forBET Włókniarz Częstochowa.

 

Ten pierwszy wspólnie z Jakubem Jamrogiem pokazali się z bardzo dobrej strony i mimo niskich notowań przed zawodami, umiejętnie urywali punkty faworytom. Ostrowskim kibicom mogły najbardziej podobać się wyścigi z udziałem żużlowców Falubazu. O ile Protasiewicz w pierwszej odsłonie zanotował falstart, tak później imponował jazdą na dystansie. Menadżer ekipy z Winnego Grodu, Adam Skórnicki rotował pozostałą dwójką zawodników. W wyścigu siódmym Grzegorz Zengota z Protasiewiczem dostarczyli sporych emocji w rywalizacji z Piotrem Pawlickim i Bartoszem Smektałą. Podobnie było w ósmej gonitwie, podczas której zielonogórzanie podwójnie pokonali Betard Spartę Wrocław. Podopieczni Rafała Dobruckiego w składzie Maciej Janowski – Maksym Drabik byli niepokonani w dwóch pierwszych biegach, ale w starciu z Falubazem musieli uznać wyższość rywali. Na półmetku rywalizacji kandydatów do podium było co najmniej pięciu.

 

W dwunastym wyścigu doszło do kuriozalnej sytuacji, bowiem wykluczonych zostało dwóch zawodników. Najpierw taśmę dotknął Kamil Brzozowski, a ostrzeżenie za utrudnianie startu dostali Szymon Woźniak i Krzysztof Kasprzak. Ten drugi w powtórce ruszał tylnym kołem motocykla, co zauważył arbiter, wykluczając gorzowianina. Dla wychowanka Unii Leszno było to już drugie wykluczenie w tych zawodach, bowiem wcześniej spowodował upadek Tobiasza Musielaka.

 

Zgromadzeni na trybunach fani zacierali ręce na wyścig piętnasty, w którym przed taśmą stanęli zawodnicy Stali Gorzów oraz Falubazu. Derbowa rywalizacja miała dostarczyć wielu emocji. Defekt na starcie zanotował Woźniak, ale ambitną walką popisał się Kasprzak, który na dystansie wyprzedził Protasiewicza, lecz nie był już w stanie dogonić Dudka. Obrońcy tytułu zbyt często w tych zawodach gubili punkty, toteż przestali liczyć się w walce o końcowy triumf, ale mogli jeszcze liczyć na medal innego koloru. Na finiszu rywalizacji pierwsze miejsce mieli rozstrzygnąć między sobą żużlowcy Falubazu i Betard Sparty.

 

Dopiero w ostatniej serii startów poznaliśmy końcową klasyfikację zarówno na górze jak i na dole. Wiadomo było, że złote medale trafią do Zielonej Góry bądź Wrocławia, natomiast o brąz walczyły aż trzy zespoły. W 19. biegu rzutem na taśmę ostatniej lokaty uniknęli leszczynianie, którzy w bezpośredniej konfrontacji o siódme miejsce pokonali 4:2 gospodarzy z Ostrowa. Postawa Unii z pewnością może budzić lekkie rozczarowanie, aczkolwiek mistrzowie Polski nie wydelegowali na ten turniej swojego najmocniejszego składu, a ponadto młodszy z braci Pawlickich wraca dopiero po kontuzji.

 

Dwa ostatnie wyścigi miały przynieść najwięcej emocji, bowiem toczyła się batalia o podium. W 20. odsłonie swoją dominację utwierdzili wrocławianie, którzy pewnie pokonali podwójnie ubiegłorocznych triumfatorów i tym samym zapewnili sobie pierwsze miejsce! Dla Sparty była to powtórka z 2016 roku. Kapitalnie zaprezentował się Maksym Drabik, który zaliczył tylko jedną wpadkę. Wtórował mu Maciej Janowski. Druga lokata przypadła ekipie zielonogórskiej.

 

Ostatnim znakiem zapytania była kwestia brązowego krążka. Walczyli o niego częstochowianie i niespodziewanie tarnowianie. W 21. biegu Włókniarz wygrał 4:2 po kapitalnych emocjach, w których Tobiasz Musielak postawił wszystko na jedną kartę i wspólnie z Miedzińskim przedłużył nadzieję na końcowy sukces. Taki rezultat oznaczał... wyścig dodatkowy pomiędzy zainteresowanymi stronami. W nim pod taśmą stanęli Musielak i Mroczka. Start wygrał ten drugi, ale dojazd do krawężnika lepiej rozegrał częstochowianin, który uciekł do przodu i dał swojej drużynie brązowy medal.

 

1. Beterd Sparta Wrocław: 26

5. Maciej Janowski (2*,2*,1,2*,2*,2*) 11+5

6. Maksym Drabik (3,3,0,3,3,3) 15

Rez. Damian Dróżdź NS

 

2. Falubaz Zielona Góra: 25

1. Patryk Dudek (3,2*,3) 8+1

2. Piotr Protasiewicz (0,2*,3,3,1,1) 10+1

Rez. Grzegorz Zengota (3,1,3) 7

 

3. forBET Włókniarz Częstochowa: 18+3

7. Adrian Miedziński (1,1,3,2,0,1) 8

8. Tobiasz Musielak (0,2,2*,1*,2,3) 10+2

 

4. Grupa Azoty Unia Tarnów: 18+2

11. Artur Mroczka (3,2*,2,D,3,0) 10+1

12. Jakub Jamróg (0,3,0,1,2*,2) 8+1

Rez. Patryk Rolnicki

 

5. Cash Broker Stal Gorzów: 16

9. Krzysztof Kasprzak (1*,W,3,W,2,1) 7

10. Szymon Woźniak (2,3,1,3,D,0) 9

 

6. Fogo Unia Leszno: 12

13. Piotr Pawlicki (1,0,2,3,1,3) 10

14. Bartosz Smektała (0,1,0) 1

Rez. Dominik Kubera (0,0,1) 1

 

7. MDM Komputery TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.: 10

3. Zbigniew Suchecki (1*,0,2,1) 4+1

4. Patryk Dolny (2,1,0,0) 3

Rez. Kamil Brzozowski (1,0,T,2) 3

 

Bieg po biegu:

1. P. Dudek, P. Dolny, Z. Suchecki, P. Protasiewicz 3:3

2. M. Drabik, M. Janowski, A. Miedziński, T. Musielak 5:1

3. A. Mroczka, S. Woźniak, K. Kasprzak, J. Jamróg 3:3

4. G. Zengota, P. Protasiewicz, Pi. Pawlicki, B. Smektała 5:1

5. M. Drabik, M. Janowski, K. Brzozowski, Z. Suchecki 5:1

6. S. Woźniak, T. Musielak, A. Miedziński, K. Kasprzak (W) 3:3

7. J. Jamróg, A. Mroczka, B. Smektała, Pi. Pawlicki 5:1

8. P. Protasiewicz, P. Dudek, M. Janowski, M. Drabik 5:1

9. A. Miedziński, T. Musielak, P. Dolny, K. Brzozowski 5:1

10. K. Kasprzak, Pi. Pawlicki, S. Woźniak, B. Smektała 4:2

11. P. Protasiewicz, A. Mroczka, G. Zengota, J. Jamróg 4:2

12. S. Woźniak, Z. Suchecki, K. Kasprzak (W), K. Brzozowski (W) 3:2

13. M. Drabik, M. Janowski, J. Jamróg, A. Mroczka (D) 5:1

14. Pi. Pawlicki, A. Miedziński, T. Musielak, D. Kubera 3:3

15. P. Dudek, K. Kasprzak, P. Protasiewicz, S. Woźniak (D) 4:2

16. A. Mroczka, J. Jamróg, Z. Suchecki, P. Dolny 5:1

17. M. Drabik, M. Janowski, Pi. Pawlicki, D. Kubera 5:1

18. G. Zengota, T. Musielak, P. Protasiewicz, A. Miedziński 4:2

19. P. Pawlicki, K. Brzozowski, D. Kubera, P. Dolny 4:2

20. M. Drabik, M. Janowski, K. Kasprzak, S. Woźniak 5:1

21. T. Musielak, J. Jamróg, A. Miedziński, A. Mroczka 4:2

 

Bieg dodatkowy o 3 miejsce: T. Musielak, A. Mroczka

Krystian Natoński, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze