Velo Toruń: 1800 uczestników wyścigu Kwiatkowskiego

Inne
Velo Toruń: 1800 uczestników wyścigu Kwiatkowskiego
fot. PAP

W czwartej edycji Velo Toruń wzięło udział blisko 1800 osób. "Nie będziemy mieli sukcesów w kolarstwie, jeżeli nie będziemy promować tej dyscypliny w ten sposób" - podkreślił pomysłodawca i organizator zawodów Michał Kwiatkowski, mistrz świata ze startu wspólnego z 2014 roku.

"Kwiato" wystartował o godzinie 10 wraz z kolarzami-amatorami z całej Polski na najdłuższym dystansie - ponad stu kilometrów. To nie wynik i osiągnięty czas są jednak dla niego w Toruniu najważniejsze.

 

"Na co dzień ścigam się poza granicami kraju, a tutaj mam możliwość nadrobienia zaległości. Mogę sobie zrobić fotkę z kibicami, pogadać z nimi i pościgać się. To super okazja dla amatorów kolarstwa, rodzin z małymi dziećmi, żeby poświętować na sportowo" - powiedział Kwiatkowski, który od 2016 roku jest zawodnikiem brytyjskiego Team Sky.

 

Zaznaczył, że wyniki i rezultaty podczas Velo Toruń są drugorzędne, a każdy może wybrać dystans, który odpowiada jego możliwościom. Na rowerach można było w niedzielę zobaczyć zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Na starcie stanęło wiele kobiet. Poza rywalizacją na trzech dystansach - od 35 do 105 km - zorganizowano także zmagania rodzinne.

 

"Spotykam osoby, które startują już w czwartej edycji. To bardzo fajne. Zawsze cieszę się na spotkanie z kibicami, bo przecież stąd pochodzę. Podczas samego wyścigu i ścigania emocje odchodzą jednak na bok. Dziś wystartuję na dystansie Giga, ale będę musiał szybko wrócić na start rywalizacji dzieci. Bardzo zależy mi na tym, żeby nie spędzić 3-4 godzin na rowerze, a poświęcić ten dzień maksymalnie kibicom" - dodał utytułowany kolarz.

 

Kwiatkowski urodził się w 1990 roku w Chełmży; pierwsze kroki w kolarstwie stawiał w rodzinnym Działyniu. Później ubierał koszulkę toruńskiego Pacificu. Z tego klubu wyruszył na podbój zawodowego peletonu. Velo Toruń jest przez niego organizowane od 2015 roku w celu popularyzowania kolarstwa. Do Torunia przyjeżdżają, żeby wziąć udział w tej imprezie, osoby z całego kraju.

 

"Syn jeździ w Komecie Obrowo. Rok temu kupiłem rower szosowy i zaraziłem się tą pasją od niego i również zacząłem jeździć. Wielką sprawą jest dla mnie to, że mogę jechać w jednym wyścigu z mistrzem świata" - podkreślił Rafał Ziętarski.

 

Jego syn Bartosz przyznał, że chce w przyszłości być najlepszym kolarzem na świecie. Wśród swoich idoli wymienił Kwiatkowskiego i Rafała Majkę. Ośmioletnia Iga z Warszawy zdecydowała się na start w Velo namówiona przez ojca.

 

"Lubię jeździć na rowerze i oglądać kolarstwo w telewizji" - powiedziała. Jej tata dodał, że całej rodzinie o toruńskim wyścigu powiedział kolega. "Uczestniczymy od czasu do czasu wyścigach szosowych. Przyjechaliśmy do Torunia, żeby przy okazji zwiedzić to miasto. Na rowerach jeździmy rekreacyjnie co sobotę w okolicach Warszawy" - przyznał Przemysław Jędrzejewski.

 

Sam Kwiatkowski nie może zaliczyć początku sezonu do najbardziej udanych w karierze. Polak kończy tę część sezonu mając na koncie zwycięstwa w wyścigach etapowych Dookoła Algarve i Tirreno-Adriatico. Formę szykował na klasyki ardeńskie, ale zarówno w Amstel Gold Race, jaki i w Strzale Walońskiej oraz w Liege-Bastogne-Liege zajął dalsze lokaty.

 

"Jestem po pierwszej części sezonu i miałem teraz okazję odpocząć przez pięć dni od roweru. Potrzebny był mi oddech po ciężkiej zimie i wiośnie. Jestem gotowy do pracy, którą muszę wykonać przed Tour de France, który jest teraz najbliższym celem. Planuję także wystartować w mistrzostwach Polski, Vuelta a Espana, co będzie moim zdaniem dobrym przygotowaniem do mistrzostw świata. To w największym skrócie mój plan startowy na resztę sezonu" - poinformował "Kwiato".

 

Przed startem 4. edycji Velo Toruń wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz powiedział, że w niedzielę 6 maja kolarskie serce Polski bije właśnie w tym mieście.

 

"Mamy bogate tradycje kolarskie, bo u nas wychowało się wielu świetnych zawodników. Nie mogliśmy w 2015 roku nie przyjąć propozycji mistrza i nie włączyć się w organizację tej wspaniałej imprezy" - dodał.

jk, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie