Drugie zwycięstwo polskich siatkarek nad Czeszkami

Siatkarki reprezentacji Polski zagrały w czwartek i piątek dwa towarzyskie mecze z drużyną Czech. Oba spotkania rozegrano w Węgierskiej Górce i oba zakończyły się zwycięstwami podopiecznych Jacka Nawrockiego 3:0 oraz 3:1.

Mecze z Czeszkami były dla polskich siatkarek ostatnim sprawdzianem formy przed zbliżającą się premierową edycją Siatkarskiej Ligi Narodów. W pierwszym spotkaniu rozegranym w czwartek Polska pewnie wygrała z Czechami 3:0. W dodatkowym secie, na którego obaj szkoleniowcy umówili się przed meczem, również górą były gospodynie (27:25).

W drugim meczu trener Nawrocki dokonał istotnych zmian w porównaniu do poprzedniego spotkania. W wyjściowych składzie pojawiły się Polańska, Alagierska, Mucha i Smarzek, a odpoczywały Kąkolewska, Efimienko-Młotkowska, Łukasik i Mędrzyk. Nie zmienił się natomiast obraz gry. Polki najpierw trochę odpuściły Czeszkom by w kluczowej fazie seta uciec rywalkom i zwyciężyć do 22.

W drugim secie Czeszki długo stawiały opór naszej drużynie. Jacek Nawrocki wprowadził do gry Agnieszkę Kąkolewską i krok po kroku polski zespół odrabiał nikłe, ale jednak straty do rywalek. Twarda gra zaczęła się do stanu 20:20. Tak, jak w czwartek, tak i dzisiaj biało-czerwone w takich sytuacjach wykazują się skutecznością. Ten set zakończył się zwycięstwem Polek 25:22.

W trzeciej odsłonie gra Polek zupełnie się posypała. Faktem też jest, że Jacek Nawrocki trochę eksperymentował składem i ustawieniami. Taki jest jednak cel spotkań sparingowych Rywalki skwapliwie wykorzystały pewien nieład w grze naszego zespołu i wygrały do 17.

W czwartej partii nasze siatkarki podrażnione niepowodzeniem w poprzedniej odsłonie kompletnie zdominowały Czeszki. Biało-czerwone uporządkowały szeregi, grały bardzo konsekwentnie i zwyciężyły z wyraźną przewagą 25:19.

Polki w sobotę wyjadą na pierwszy turniej Ligi Narodów do Stanów Zjednoczonych.

Polska – Czechy 3:1 (25:22, 25:22, 17:25, 25:19)

Polska: Gabriela Polańska, Marlena Pleśnierowicz, Emilia Mucha, Klaudia Alagierska, Malwina Smarzek, Martyna Grajber – Agata Witkowska (libero) oraz Julia Nowicka, Monika Bociek, Natalia Mędrzyk, Julia Twardowska, Agnieszka Kąkolewska, Maria Stenzel (libero), Oliwia Różański.

Czechy: Katerina Valkova, Andrea Kossanyiova, Katerina Holaskova, Marie Toufarova, Michaela Mlejnkova, Veronika Struskova – Veronika Dostalova (libero) oraz Nikola Vankova (libero), Sarka Sloufova, Gabriela Kopacova, Eva Hodanova, Veronika Trnkova, Gabriela Orvosova, Lucie Nova.