GP Polski: Janowski drugi w Warszawie, wygrana Woffindena

Żużel
GP Polski: Janowski drugi w Warszawie, wygrana Woffindena
fot. Cyfrasport

Maciej Janowski, podobnie jak przed rokiem, zajął drugie miejsce w Grand Prix Polski, pierwszej rundzie mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Zwyciężył Brytyjczyk Tai Woffinden, który w Warszawie powtórzył sukces z 2016 roku.

Na najniższym stopniu podium stanął ubiegłoroczny zwycięzca z Warszawy Szwed Fredrik Lindgren, a ostatnie miejsce w finale zajął Rosjanin Artiom Łaguta.

 

Organizatorzy poinformowali, że na PGE Narodowym zasiadło 55 tys. widzów, co jest rekordem frekwencji w historii cyklu GP.

 

Warszawa po raz czwarty gościła najlepszych żużlowców świata, ale po raz pierwszy trybuny wypełniły się niemal do ostatniego miejsca. Miłośnicy żużla z całego kraju z pewnością nie żałowali przyjazdu do stolicy, bo obejrzeli ciekawe zawody, chociaż Polakom kolejny raz nie udało się tu zwyciężyć. Zaskoczyć mogła oprawa muzyczna - zamiast towarzyszących zazwyczaj speedwayowi utworów rockowych, tym razem rozbrzmiewało disco polo.

 

Zanim jednak zawodnicy wyjechali na tor, widzowie chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłego niedawno wielokrotnego indywidualnego i drużynowego mistrza świata Nowozelandczyka Ivana Maugera.

 

Turniej rozpoczął się pechowo dla broniącego tytułu Jasona Doyle'a, który w pierwszym wyścigu został wykluczony za spowodowanie upadku Przemysława Pawlickiego. Później Australijczyk został jeszcze zdyskwalifikowany za dotknięcie taśmy na starcie i te straty punktowe okazały się zbyt duże, aby awansować do półfinału.

 

Kolejnym pechowcem okazał się były mistrz świata Nicki Pedersen. Duńczyk w swoim przedostatnim starcie w rundzie zasadniczej przez nikogo nieatakowany uderzył w bandę i wprawdzie o własnych siłach wrócił do boksu, ale wyraźnie bolała go prawą dłoń i wycofał się z zawodów.

 

Z piątki Polaków do półfinałów udało się awansować Patrykowi Dudkowi, Janowskiemu i Bartoszowi Zmarzlikowi. Jednego punktu zabrakło startującemu z "dziką kartą" Krzysztofowi Kasprzakowi, a zaledwie trzy oczka w pięciu startach uzbierał Pawlicki. Najlepszy po rundzie zasadniczej był ubiegłoroczny zwycięzca warszawskiego turnieju Lindgren.

 

Z pierwszego półfinału do czołowej czwórki awansował Janowski, natomiast odpadł Dudek. Chwilę później, mimo ambitnej walki, z turniejem pożegnał się Zmarzlik.

 

Finałowymi rywalami Polaka byli Lindgren, Łaguta i Woffinden. Ostatni wyścig był najciekawszy w całych zawodach. Janowski początkowo został na starcie, ale później mijał kolejnych rywali. Przez moment nawet prowadził, ale dał się wyprzedzić brytyjskiemu koledze z Betard Sparty Wrocław i podobnie jak rok temu zajął drugie miejsce. Woffinden natomiast po raz drugi triumfował na PGE Narodowym.

 

Kolejny turniej GP odbędzie się 26 maja w Pradze.

 

Wyniki:
 
  1. Tai Woffinden (W.Brytania)   15 pkt. – 1. miejsce w finale
  2. Maciej Janowski (Polska)    13 – 2. miejsce w finale
  3. Fredrik Lindgren (Szwecja)   16 – 3. miejsce w finale
  4. Artiom Łaguta (Rosja)     13 – 4. miejsce w finale
  5. Chris Holder (Australia)    10
  6. Patryk Dudek (Polska)     10
  7. Matej Zagar (Słowenia)     9
  8. Bartosz Zmarzlik (Polska)    9
  9. Emil Sajfutdinow (Rosja)    8
 10. Greg Hancock (USA)       8  
 11. Krzysztof Kasprzak (Polska)   7
 12. Jason Doyle (Australia)     5
 13. Niels Kristian Iversen (Dania) 4
 14. Przemysław Pawlicki (Polska)  3
 15. Maksym Drabik (Polska)     2
 16. Bartosz Smektała (Polska)    2
 17. Craig Cook (W.Brytania)     2
 18. Nicki Pedersen (Dania)     2
 
 Pozostałe turnieje Grand Prix 2018
 
 26.05 – Grand Prix Czech w Pradze
 30.06 – Grand Prix Danii w Horsens 
 7.07 – Grand Prix Szwecji w Hallstavik 
 21.07 – Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff 
 11.08 – Grand Prix Skandynawii w Malilli 
 25.08 – Grand Prix Polski w Gorzowie
 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie