Dookoła Kalifornii: Majka awansował na pozycję wicelidera

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął drugie miejsce na drugim etapie i awansował na pozycję wicelidera wyścigu kolarskiego Dookoła Kalifornii. W klasyfikacji generalnej prowadzi Kolumbijczyk Egan Bernal (Sky).

Poniedziałkowy, 157-kilometrowy odcinek z metą na Gibraltar Road był tzw. królewskim. Finałowy podjazd liczył 12 km i miał średnie nachylenie 8 proc. Zwyciężył Bernal, który wyprzedził o 21 sekund Majkę i o 25 Brytyjczyka Adama Yatesa (Mitchelton-Scott).

"Jestem bardzo zadowolony ze swojej dzisiejszej jazdy, dziękuję drużynie za zaufanie oraz pomoc na całym etapie! Widzę po swojej dyspozycji, że ostatni okres treningowy przepracowałem prawidłowo - jestem w dobrym miejscu przed tegorocznym Tour de France. Na razie skupiam się jednak na jak najlepszym występie w Kalifornii" - przekazał Majka na portalu społecznościowym.

W ubiegłorocznej edycji Polak wygrał jeden z etapów, zaś w "generalce" był drugi, ustępując o 35 sekund George'owi Bennettowi. Nowozelandczyk z ekipy LottoNL-Jumbo nie obroni tytułu, ściga się obecnie w Giro d'Italia.

Dotychczasowy lider edycji 2018 Kolumbijczyk Fernando Gaviria (Quick–Step Floors) przyjechał w peletonie ze stratą 18.30 min; zajął 96. miejsce. W tej grupie byli też m.in. trzykrotny mistrz świata Słowak Peter Sagan (91. pozycja) oraz Łukasz Wiśniowski (98.) i Maciej Bodnar (100.). Z kolei Paweł Poljański 35. Do Bernala stracił niecałe siedem minut.

Dookoła Kalifornii (zakończenie 19 maja) ma najwyższą rangę UCI World Tour.