MŚ w hokeju: Kanada pokonała Rosję i awansowała do półfinału

Hokeiści Kanady wygrali w Kopenhadze z Rosją 5:4 po dogrywce (1:0, 1:2, 2:2 - 1:0) i awansowali do półfinału hokejowych mistrzostw świata. W sobotę zmierzą się w nim ze zwycięzcą wieczornego meczu Finlandia - Szwajcaria.

Szlagierowo zapowiadające się spotkanie nie zawiodło kibiców. W fazie pucharowej mistrzostw świata drużyny te zmierzyły się po raz trzeci w czterech ostatnich turniejach. Tak jak w obu wcześniejszych przypadkach górą byli Kanadyjczycy, ale zwycięstwo przyszło im wyjątkowo ciężko.

Mecz zaczął się po myśli drużyny spod znaku "Klonowego Liścia", której prowadzenie już w piątej minucie dał Colton Parayko. Kiedy w 32. podwyższył Ryan Nugent-Hopkins wydawało się, że aktualni wicemistrzowie świata odniosą łatwe zwycięstwo. Rosjanom wystarczyło jednak niespełna pięć minut, by doprowadzić do remisu. Na listę strzelców wpisali się Ilja Michiejew i Aleksander Barabanow.

Trzecia tercja była prawdziwą wymianą ciosów. Kanadyjczycy dwukrotnie w niej obejmowali prowadzenie, a "Sborna" za każdym razem szybko wyrównywała. Na gola Kyle'a Turrisa odpowiedział Siergej Andronow, później trafiali Pierre-Luc Dubois i Artem Anisimow.

Rosja w kłopoty wpędziła się w czwartej minucie dogrywki, gdy na ławkę kar trafił Kirił Kaprizow. Kanadyjczycy takiej okazji nie zmarnowali. Kiedy do końca kary pozostwało 38 sekund zwycięską bramkę zdobył Ryan O'Reilly.

Rosja - Kanada 4:5 po dogrywce (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Bramki: dla Rosji - Ilja Michiejew (33), Aleksander Barabanow (38), Siergej Andronow (49), Artem Anisimow (55); dla Kanady - Colton Parayko (5), Ryan Nugent-Hopkins (32), Kyle Turris (48), Pierre-Luc Dubois (53), Ryan O'Reilly (65)

Kary: Rosja - 8, Kanada - 2 minuty.