O sporcie jako kreatorze marki Polska na Kongresie "Polska Wielki Projekt"

Inne
O sporcie jako kreatorze marki Polska na Kongresie "Polska Wielki Projekt"
fot. PAP

Sport to dziedzina życia, która jest w stanie łączyć ponad podziałami i budować potencjał kraju na świecie - podkreślali uczestnicy piątkowej debaty "Sport - kreator marki Polska". Dyskusja odbyła się w ramach VIII Kongresu "Polska Wielki Projekt".

W debacie, która odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie uczestniczył m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka. Jak ocenił, w zakresie organizacji międzynarodowych imprez sportowych Polska radzi sobie "bardzo dobrze, żeby nie powiedzieć perfekcyjnie". "Mam porównanie, jak to wygląda w wielu miejscach na całym świecie. To nie tyle, że nie mamy się czego wstydzić, co mamy prawo być dumni, bo jeśli już coś robimy, mówię tu o imprezie sportowej, robimy to naprawdę znakomicie" – stwierdził.

Szef MSiT zwrócił uwagę, że sport to nie tylko "znakomity wychowawca kształtujący młodego człowieka, ale także okazja do budowania potencjału kraju na świecie". "Zawsze wtedy, kiedy biało-czerwona flaga wędruje w górę to mamy poczucie ogromnej dumy i radości. Myślę, że sport jest taką dziedziną życia, jedną z nielicznych (…), która jest w stanie łączyć, budować, w taki sposób wyzwalać emocje, że ludzie, którzy pozornie są przeciwko sobie, rzucą się sobie w ramiona. To jest piękne i te wartości sportu, tę czystą piękną ideę olimpijską musimy pokazywać" – zaznaczył.

Minister przyznał, że w dobie postępującej globalizacji trudno przekonać młodych ludzi do uprawiania sportu. "Kiedyś nie mieliśmy takich atrakcji. Oprócz trenowania jeszcze kilka godzin dziennie spędzało się na dworze i grało w piłkę. Dzisiaj mamy infrastrukturę, programy, warunki, ale trudniej tych naszych najmłodszych do tego sportu zachęcić" – stwierdził.

Bańka przypomniał, że w stosunku do 2015 r. środki z budżetu państwa przekazywane wyłącznie na sport dzieci i młodzieży wzrosły o 93 proc. "Sport dzieci i młodzieży jest absolutnym fundamentem. Sport wyczynowy jest już w jakimś wymiarze zaopiekowany i musimy dbać, żeby naszym sportowcom niczego nie brakowało do dobrych przygotowań, do tego, żeby mogli trenować w odpowiednich warunkach. Natomiast podstawą jest to, żebyśmy zaopiekowali się najmłodszymi" – powiedział.

Według Bańki, potencjał polskiego sportu bywa "duszony przez niewłaściwe zarządzanie". "Problemem jest, oczywiście nie we wszystkich związkach, ale w znacznej mierze, brak strategicznego spojrzenia na rozwój własnych dyscyplin sportu, brak transparentności, brak właściwego zarządzania w oparciu o wartości i o zasady, też problemy ludzkie. Z tym staramy się, w miarę możliwości i przepisów prawa, bo przecież związki sportowe są autonomicznymi jednostkami, działać choćby poprzez kodeks dobrego zarządzania dla polskich związków sportowych, który ma być wyznacznikiem, w jaki sposób zarządzać profesjonalną organizacją" – wyjaśnił.

W ocenie wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastiana Chmary poziom polskiego sportu jest zróżnicowany. "Tak w sporcie bywa. To jest w pewnym sensie sinusoida, są lata tłuste i chude. W przypadku lekkiej atletyki ostatnio rzeczywiście jest bardzo dobrze. Chociażby w ubiegłym roku 20 medali zdobytych na imprezach międzynarodowych, 12 na halowych mistrzostwach Europy czy 8 na mistrzostwach świata. Ten rok też świetnie otworzyliśmy na halowych mistrzostwach świata" – zwrócił uwagę.

Jak dodał, w zakresie infrastruktury sportowej Polska "nie różni się właściwie od innych krajów w Europie". "Mamy wszystko, czego potrzeba, może jeszcze nie wszędzie, ale nie sposób chyba w tak krótkim czasie te szanse wyrównać. Jestem przekonany, że wiemy już, co robić, wiemy jak robić, mamy niesamowity potencjał jeśli chodzi o młodzież, bo to jest najważniejsze dzisiaj. Jeśli na to nie postawimy to będzie nam coraz trudniej" – stwierdził Chmara.

Były kolarz, organizator Tour de Pologne UCI World Tour Czesław Lang podkreślił, że polski sport to "nie tylko niesamowita moc i emocje, które niosą ze sobą zawodnicy". "Kibicujemy naszym drużynom, zawodnikom, jesteśmy z nimi, ale przy okazji możemy patrzeć, gdzie to się odbywa, w jakich miastach, a szczególnie jeżeli chodzi o moją kochaną dyscyplinę sportu, jaką jest kolarstwo. My przejeżdżamy w Polsce z Tour de Pologne prawie 1,4 tys. km, przejeżdżamy przez 500 miejscowości w całym kraju i przy okazji przejazdu kolarzy pokazujemy też nasz kraj i to, jak się zmienia” – powiedział.

Lekkoatletka Maria Andrejczyk zwróciła uwagę, że sport "zdecydowanie jednoczy", choć mógłby wydawać się przede wszystkim walką. "Ja sama to zauważyłam po igrzyskach olimpijskich, po tym, jak w trakcie mojego startu ludzie po prostu się łączyli - wstawali o drugiej w nocy, kibicowali wspólnie. Wtedy zrozumiałam, że sport to jest ogromna marka dla Polski, która może nas wybić naprawdę ponad inne kraje" – wspomniała.

Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego S.A. Olgierd Cieślik przypomniał, że Totalizator Sportowy został utworzony, aby "przekazywać bezpośrednio pieniądze na sport". "Ten sport, który wiąże się z sukcesami nie zawsze, ale wiemy, że z tych dopłat, które realizujemy od 1994 r. jest to 11,3 mld zł, które przekazaliśmy na fundusz celowy, a wiec jesteśmy jednym z największych mecenasów sportu w Polsce. Z tych pieniędzy powstaje dużo infrastruktury i programów młodzieżowych, a więc coś, co jest podwaliną do budowania i rozwoju tego zalążkowego nieraz sportu, który później powoduje, że sukcesy na arenach międzynarodowych są znaczące i możemy się nimi chwalić" – zaznaczył.

Były piłkarz Marek Citko zwrócił uwagę, że zawodnik docierający do wysokiego pułapu powinien pamiętać, że "to Polska dała mu tę możliwość". "Nie wiem skąd, ale tę świadomość gdzieś miałem (…). Jak te sukcesy były to starałem się myśleć, że reprezentuję Polskę, że daję dobry przykład. Dać dobry przykład młodzieży – to jest najważniejsze (…). Sport całe życie nam towarzyszy i tak naprawdę potrzeba do niego tylko chęci, a daje naprawdę dużo, bo uczy się, jak podnosić się po porażkach, wzmacnia charakter i przede wszystkim daje zdrowie" – podkreślił.

Kongres "Polska Wielki Projekt" pod hasłem "Wartości" rozpoczął się w czwartek i potrwa do niedzieli. Jego ideą jest "debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach". Głównym organizatorem Kongresu jest Fundacja Wielki Projekt, a współorganizatorami - Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej oraz organizacja Młodzi dla Polski.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze