Historyczny triumf polskiego klubu w Pucharze ETTU!

Zawodnicy Dekorglassu Działdowo po raz pierwszy w historii klubu zdobyli Puchar Europejskiej Unii Tenisa Stołowego (ETTU). W rewanżowym meczu finałowym pokonali u siebie francuski zespół Chartres ASTT 3:1.

Punkty dla ekipy z Działdowa zdobyli w piątkowym spotkaniu: Wong Chun Ting z Hongkongu, Słowak chińskiego pochodzenia Wang Yang i Czech Jiri Vrablik. Jedyny punkt dla gości uzyskał Szwed Paer Gerell, który pokonał Pawła Fertikowskiego.

Było to drugie zwycięstwo działdowian w finałowym dwumeczu z Chartres ASTT. W pierwszym spotkaniu na wyjeździe podopieczni trenera Piotra Kołacińskiego wygrali również 3:1.

"Jesteśmy w totalnej euforii. Osiągnęlismy coś, co żadnej polskiej drużynie nie udało się od 33 lat. Zapisaliśmy się na kartach europejskiego tenisa stołowego. Myślę, że jest to nagroda za wiele lat pracy wielu ludzi w tym klubie" - powiedział PAP szkoleniowiec Dekorglassu.

Kołaciński ocenił, że cała jego drużyna spisywała się w europejskich pucharach wyśmienicie. "Mogłem liczyć na każdego zawodnika, dzisiaj się to potwierdziło, zagraliśmy świetne zawody" - dodał.

Zdobycie Pucharu ETTU to najwyższe osiągnięcie w historii klubu z Działdowa, który jest debiutantem w kontynentalnych pucharach. Pingpongiści Dekorglassu odnieśli to zwycięstwo przy wypełnionych po brzegi trybunach, a kibice nagrodzili ich owacją na stojąco.

W debiutanckim sezonie Dekorglassowi nie powiodło się w Lidze Mistrzów, ale awansował z trzeciego miejsca w grupie do Pucharu ETTU. Po drodze do finału tych rozgrywek wyeliminował czeski El Nino Praga, a następnie francuski Vaillante Sports Angers TT.

Jest to jednocześnie pierwsze takie trofeum zdobyte przez męską drużynę tenisa stołowego z Polski w rozgrywkach będących odpowiednikiem piłkarskiej Ligi Europejskiej. W 2015 roku zdobywczyniami Pucharu ETTA tenisistek stołowych była drużyna KTS SPAR-Zamek Tarnobrzeg.

Największym sukcesem klubu z Polski było dotychczas zdobycie w 1985 roku Pucharu Europy przez AZS AWF Gdańsk, w składzie m.in. z Andrzejem Grubbą i Leszkiem Kucharskim. Były to wówczas najważniejsze pingpongowe rozgrywki na kontynencie.