Rajdowe MŚ: Ogier miał wypadek, Neuville prowadzi w Portugalii

Moto
Rajdowe MŚ: Ogier miał wypadek, Neuville prowadzi w Portugalii
fot. PAP/EPA

Lider klasyfikacji generalnej rajdowych mistrzostw świata Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta) wypadł z trasy na piątym odcinku specjalnym w Portugalii. Prowadzenie w imprezie objął Belg Thierry Neuville (Hyundai i20). Łukasz Pieniążek jest na 10. miejscu.

Rajd Portugalii jest szóstą rundą cyklu. Po pięciu liderem jest broniący tytułu Ogier, który zgromadził 100 punktów i wyprzedza Neuville'a o dziesięć. To oznacza, że Belg może objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej w niedzielę, po zakończeniu rywalizacji na Półwyspie Iberyjskim.

 

Drugie miejsce w Portugalii zajmuje Brytyjczyk Elfyn Evans (Ford Fiesta), który do Neuville'a traci 17,7 s. Na trzeciej pozycji sklasyfikowany jest Hiszpan Dani Sordo (Hyundai i20) - 24,3 s straty. Ogier wypadł z trasy na piątym oesie i nie był w stanie kontynuować jazdy. Był wówczas czwarty. Do rywalizacji ma wrócić w sobotę, ale będzie miał już ogromne straty do czołówki. W walce nie liczy się też prowadzący po pierwszym odcinku Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris). W jego aucie doszło do awarii silnika.

 

W piątek rozegrano osiem odcinków specjalnych, a lider rajdu zmieniał się aż sześciokrotnie. Po Tanaku prowadzili Nowozelandczyk Hayden Paddon (Hyundai i20), Brytyjczyk Kris Meeke (Citroen C3), Sordo, później znów Meeke, ponownie Paddon i wreszcie Neuville.

 

Paddon miał wypadek na siódmym oesie i również nie mógł dokończyć jazdy. Nowozelandczyk oraz jego pilot opuścili auto o własnych siłach, jednak kierowca trafił profilaktycznie do szpitala. Jadący Skodą Fabią R5 Pieniążek, jedyny Polak w stawce, zajmuje 10. lokatę, a drugą w klasie WRC2. Do Brytyjczyka Gusa Greensmitha (Ford Fiesta R5) traci 34,3 s.

 

Na sobotę zaplanowano trzy dwukrotnie pokonywane próby: Vieira do Minho (17,5 km), Cabeceiras de Basto (22,2 km) oraz Amarante (37,6 km). Rywalizacja zakończy się w niedzielę na pięciu oesach. Załogi dwukrotnie pokonają próby Montim (8,6 km) i Fafe (11,2 km) z jego słynną hopą, na którym zawsze zbierają się tysiące kibiców. Przedzieli je odcinek Luilhas (11,9 km).


Czołówka Rajdu Portugalii po 9 z 20 odcinków specjalnych: 1. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) 1:37.30,7 2. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta) strata 17,7 s 3. Dani Sordo (Hiszpania/Hyundai i20) 24,3 4. Esapekka Lappi (Finlandia/Toyota Yaris) 45,8 5. Kris Meeke (W. Brytania/Citroen C3) 1.18,7 6. Craig Breen (Irlandia/Citroen C3) 2.27,3 ... 10. Łukasz Pieniążek (Polska/Skoda Fabia R5) 7.31,4
A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze