Z trójki pływaków, którzy dołączyli do liczącej obecnie 14 osób reprezentacji na Glasgow, po złoto sięgnął tylko Roguski. 25-letni zawodnik AZS AWF Warszawa, który zadebiutuje w Szkocji w seniorskich zawodach tej rangi, triumfował na 200 m st. klasycznym.

 

Czerniak (AZS UMCS Lublin) i Chudy (Warta Poznań) w szybkim finale 100 m motylkiem musieli uznać wyższość Jana Świtkowskiego (AZS UMCS Lublin), który w łódzkiej Zatoce Sportu wywalczył już trzy tytuły mistrza kraju, okraszone trzema minimami na ME.

 

W sobotę drugi raz na zawodach w Łodzi na najwyższym stopniu podium w konkurencjach indywidualnych stanęli: Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa), Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), Anna Dowgiert (Warta Poznań) oraz Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko). Spośród nich tylko 18-letniej Hallmann do tej pory udało się uzyskać prawo startu w mistrzostwach Starego Kontynentu.

 

Poza nią i Świtkowskim, wcześniej miejsce w kadrze na tą imprezę wywalczyli: Paweł Juraszek (Dziewiątka Dzierżoniów), Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa), Kacper Majchrzak (Warta Poznań), Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław), Jakub Skierka (TP Zielona Góra), Kamil Kaźmierczak (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) oraz Paula Żukowska (AZS AWF Katowice) i 15-letnia Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź).

 

Trwające od czwartku mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców w łódzkiej Zatoce Sportu zakończą się w niedzielę. Staruje w nich ponad 800 zawodników i zawodniczek ze 143 klubów. Pływacy rywalizują o medale oraz kwalifikacje na seniorskie ME, a także ME juniorów w Helsinkach (3-8 lipca) oraz Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Buenos Aires (1-6 października).

Medaliści trzeciego dnia MP:
   
   mężczyźni
   
      50 m st. grzbietowym
   1. Kamil Kaźmierczak (Olimpijczyk Aleksandrów Ł.)  25,24 - minimum ME
   2. Rafał Bugdoł (AZS AWF Katowice)                 25,55
   3. Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice)               25,62
   
      100 m st. motylkowym
   1. Jan Świtkowski (AZS UMCS Lublin)                51,65 - minimum ME 
   2. Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin)               51,78 - minimum ME
   3. Michał Chudy (Warta Poznań)                     52,19 - minimum ME
   
      200 m st. klasycznym
   1. Bartłomiej Roguski (AZS AWF Warszawa)           2.11,77 - minimum ME 
   2. Jan Kałusowski (Trójka Łódź)                    2.13,97
   3. Jacek Arentewicz (Shark Rudna)                  2.14,30
   
      200 m st. zmiennym
   1. Jan Świtkowski (AZS UMCS Lublin)                2.00,44 - minimum ME
   2. Michał Poprawa (AZS AWF Katowice)               2.01,43
   3. Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław)                  2.01,85
   
      400 m st. dowolnym
   1. Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko)                 3.48,95
   2. Filip Zaborowski (MKP Szczecin)                 3.49,57
   3. Bartłomiej Koziejko (Kormoran Olsztyn)          3.54,16
   
   kobiety
   
      50 m st. grzbietowym
   1. Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)                 28,46
   2. Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)               28,63
   3. Julia Koluch (Kapry-Armexim Pruszków)           29,33
   
      100 m st. motylkowym
   1. Anna Dowgiert (Warta Poznań)                    59,96
   2. Paulina Peda (AZS AWF Katowice)                 1.00,32
   3. Paulina Nogaj (Wodnik Radom)                    1.00,35
   
      200 m st. klasycznym
   1. Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa)            2.30,99
   2. Wiktoria Samuła (AZS UMCS Lublin)               2.31,64
   3. Agnieszka Rutkowska (Skalar Słupsk)             2.32,39
   
      200 m st. zmiennym
   1. Kinga Paradowska (MUKS Piętnastka)              2.17,03
   2. Paula Żukowska (AZS AWF Katowice)               2.17,20
   3. Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź)                  2.17,68
   
      400 m st. dowolnym
   1. Paulina Piechota (UKS 190 Łódź)                 4.15,90 
   2. Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź)                  4.16,14  
   3. Milena Karpisz (AZS Łódź)                       4.18,07