PE w triathlonie: Triumf Rosjanki Matiuch i Węgra Lehmanna w Olsztynie

Inne
PE w triathlonie: Triumf Rosjanki Matiuch i Węgra Lehmanna w Olsztynie
fot.

Rosjanka Jekaterina Matiuch i Węgier Csongor Lehmann zwyciężyli w rozegranych w sobotę w Olsztynie zawodach Pucharu Europy w triathlonie na dystansie sprinterskim. Roksana Słupek była piąta, a Kacper Stępniak - 16. Rywalizowało 120 osób z 31 krajów.

Uczestnicy zawodów rozegranych nad jeziorem Ukiel musieli przepłynąć 750 m, przejechać rowerem 20 km i na koniec przebiec dystans 5 km. Zmagania utrudniał padający przez prawie cały dzień deszcz.

Wśród kobiet triumfowała, uważana za jedną z faworytek, Matiuch, która odniosła drugie zwycięstwo w imprezie tej rangi.

Najlepsza z Polek była 19-letnia Słupek. Jak mówiła na mecie, tak wysoka lokata jest dla niej ogromną niespodzianką, bo zaledwie kilka dni temu zdawała egzamin maturalny, więc nie zaczęła jeszcze na dobre treningów i budowania formy.

Jak podkreśliła, jest dumna ze świetnej organizacji imprezy. Jej zdaniem, międzynarodowe zawody na tak wysokim poziomie spopularyzują tę dyscyplinę w naszym kraju.

Wśród mężczyzn zwyciężył Lehmann z Węgier, a najlepszy z Polaków Stępniak zajął 16. miejsce. Również on oceniał, że pod względem organizacji był to jedna z najlepszych imprez PE, w jakich uczestniczył.

W Olsztynie rywalizowało 55 zawodniczek i 71 zawodników zgłoszonych przez narodowe federacje triathlonowe z 31 państw. W tym gronie było pięciu Polaków i 15 reprezentantek kraju. Na listach startowych znaleźli się również uczestnicy spoza Europy, m.in. z Australii, Meksyku i Hongkongu.

Był to pierwszy po kilkuletniej przerwie triathlonowy Puchar Europy rozegrany w Polsce. Poprzednia taka impreza odbyła się w 2009 r. w Kędzierzynie-Koźlu.

Wiceprezes Polskiego Związku Triathlonu Paweł Młynarczyk powiedział PAP, iż jest szansa, że międzynarodowe zawody tej rangi powrócą do Polski na stałe. Dodał, że związkowi zależy na promowaniu triathlonu jako sportu wyczynowego i dyscypliny olimpijskiej.

Jego zdaniem, organizacyjnie w Olsztynie "wszystko zagrało", a władze miejskie publicznie zadeklarowały, że są zainteresowane utrzymaniem tej imprezy w przyszłości.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie