Żeglarski PE w Medemblik: Klepacka zwyciężyła, Kluszczyński drugi w RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zwyciężyła w klasie RS:X w regatach żeglarskiego Pucharu Europy w holenderskim Medemblik. Wśród mężczyzn w konkuencji Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) uplasował się na drugiej pozycji.

Polka triumfowała w tych prestiżowych zawodach po trzeci w karierze.

W sobotę, ostatniego dnia regat, przy słabym wietrze zostały przeprowadzone podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla zawodników z czołowej "10" klasyfikacji generalnej oraz po jednym normalnym dla żeglarzy z niższych lokat.

Klepacka uplasowała się na piątej pozycji, co wystarczyło jej do końcowego triumfu. W jednej grupie z brązową medalistką igrzysk olimpijskich w Londynie płynęła także Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia), ale zanotowała falstart i pozostała w klasyfikacji końcowej na dziewiątym miejscu.

Drugie miejsce w normalnie punktowanym wyścigu zajęła jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska, kończąc regaty na 21. pozycji. Natomiast 27. ostatecznie była Zuzanna Czuryło (AZS Poznań), pięć lokat za nią uplasowała się Lidia Sulikowska, a 36. była Weronika Marciniak (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot).

Wśród mężczyzn do wyścigu finałowego jako lider ruszał Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń). Po emocjonującej walce był ósmy i ostatecznie stanął na drugim stopniu podium. To jego najlepszy wynik w karierze. Zwyciężył Izraelczyk Yoav Cohen zajmując w ostatnim starcie trzecie miejsce.

W Medemblik wystąpił także triumfator z 2009 i 2014 roku Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który zameldował się na mecie drugi i cieszył się z piątej lokaty na koniec regat. W normalnie punktowanym wyścigu startował natomiast Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) i zajął w nim trzecie miejsce, pozostając na 14. pozycji w "generalce".

W windsurfingowej kategorii do lat 19 w wyścigu medalowym rywalizowało dwóch Polaków. Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk) był trzeci i ostatecznie został sklasyfikowany na piątym miejscu, natomiast Aleksander Przychodzeń (SKŻ ERGO Hestia Sopot) dopłynął 10. i taką samą lokatę zajął na koniec imprezy u wybrzeży Holandii. Najlepszy w ostatni dzień regat i w całych zawodach był Francuz Fabien Pianazza.

W klasie Laser Radial o podium walczyła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), ale w sobotę przypłynęła siódma i dało jej to piąte miejsce w klasyfikacji końcowej. Wyścig medalowy oraz całe zawody wygrała Holenderka Daphne van der Vaart.

Ścigające się w klasie 49er FX Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zajęły dziewiąte miejsce w wyścigu medalowym, co dało im ósmą lokatę w całych regatach.

Wyścig wygrały Charlotte Dobson oraz Saskia Tidey z Wielkiej Brytanii i cieszyły się z końcowego zwycięstwa, wyprzedzając prowadzące od kilku dni Holenderki Annemiek Bekkering oraz Annette Duetz, które dopłynęły trzecie i straciły zaledwie jeden punkt do triumfatorek. Z kolei drugie w normalnie punktowanym wyścigu były siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) i uplasowały się na 11. pozycji.

We flocie katamaranów klasy Nacra 17 obie polskie załogi nie zakwalifikowały się do wyścigu medalowego i rywalizowały w drugiej grupie. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska zajęli tam czwarte miejsce i ukończyli zawody na 14. miejscu. Z kolei Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska dopłynęli jako druga załoga w stawce, kończąc regaty na 16. pozycji.

Załogi w tej klasie zostały skompletowane w Polsce dopiero w tym roku i był to ich pierwszy start w jakichkolwiek zawodach. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Od początku do końca imprezy na prowadzeniu znajdowali się aktualni wicemistrzowie świata i Europy Hiszpanie Fernando Echavarri Erasun oraz Tara Pacheco van Rijnsoever.